Infineon IPB180N03S4LH0ATMA1
30V, N-Ch, 0.95 mΩ max, Automotive MOSFET, D2PAK 7pin, OptiMOS™-T2, PG-TO263-7, RoHS
Obsolete
Pagina del produttoreScheda dati
Prezzo e stock
Schede tecniche e documenti
Scarica le schede tecniche e la documentazione del produttore per Infineon IPB180N03S4LH0ATMA1.
IHS
Datasheet9 pagine16 anni fa
Cronologia dell'inventario
Trend di 3 mesi:
+0.00%
Introduction Date2009-12-03
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2023-03-31
LTD Date2023-09-30
Parti correlate
30V, N-Ch, 0.92 mΩ max, Automotive MOSFET, D2PAK 7pin, OptiMOS™-T2, PG-TO263-7, RoHS
SQM200N04-1M1L-GE3 N-CHANNEL MOSFET TRANSISTOR, 200 A, 40 V, 7-PIN TO-263
Power MOSFET, N Channel, 40 V, 180 A, 1.1 mOhm, TO-263 (D2PAK), 7 Pins, Surface Mount
40V, N-Ch, 0.98 mΩ max, Automotive MOSFET, D2PAK 7pin, OptiMOS™-T2, PG-TO263-7, RoHS
STMicroelectronicsSTH300NH02L-6
Mosfet, N-Ch, 24V, 180A, H2Pak-6 Rohs Compliant: Yes |Stmicroelectronics STH300NH02L-6
STMicroelectronicsSTH410N4F7-6AG
Automotive-grade N-channel Power MOSFET 40 V, 0.8 mOhm typ, 200 A STripFET F7 in an H2PAK-6 package
Descrizioni
Descrizioni di Infineon IPB180N03S4LH0ATMA1 fornite dai suoi distributori.
Infineon SCT
Trans MOSFET N-CH 30V 180A 7-Pin(6+Tab) TO-263
MOSFET 30V 0.9mOHM AECQ TO263 RoHSconf
Power Field-Effect Transistor, 180A I(D), 30V, 0.00095ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-263
MOSFET N-CH 30V 180A TO263-7-3
IPB180N03 - 20V-40V N-CHANNEL AUTOMOTIVE;
Summary of Features: N-channel - Enhancement mode; AEC qualified; MSL1 up to 260C peak reflow; 175C operating temperature; Green package (RoHS compliant); Ultra low Rds(on); 100% Avalanche tested | Benefits: world's lowest RDS at 40V (on); highest current capability; lowest switching and conduction power losses for highest thermal efficiency; robust packages with superior quality and reliability; Optimized total gate charge enables smaller driver output stages | Target Applications: OptiMOS-T2 40V addresses all kind of EPS motor control, 3-phase and H-bridge motors, HVAC fan control, electric pumps, etc. especially in combination with PWM control.; Thus OptiMOS-T2 40V products based on Infineons advanced trench technology will be the benchmark for next generation of automotive applications in energy efficiency, CO2 reduction, e-drives.