Freescale Semiconductor MC68020FE20E
Microprocessor, 32-Bit, 20MHz, HCMOS, CQFP132
Obsolete
Pagina del produttoreScheda dati
Prezzo e stock
DistributorSKUMinPkg
SD ChipsMC68020FE20EContattoTray
20h
Schede tecniche e documenti
Freescale Semiconductor
Technical Drawing2 pagine12 anni fa
Datasheet306 pagine30 anni fa
IHS
Rochester Electronics
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) Code3A991
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.31.00.01
Introduction Date1988-01-01
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2010-07-24
LTD Date2011-07-24
Parti correlate
NXP SemiconductorsMC68030FE20C
MPU ColdFire M68000 Processor RISC 32bit 20MHz 132-Pin CQUAD Tray
NXP SemiconductorsMC68030FE25C
MPU M68000 RISC 32-Bit HCMOS 25MHz 132-Pin CQUAD Tray
NXP SemiconductorsMC68EC030CFE25C
Rochester ElectronicsMC68020EH33E
MPU M68000 RISC 32-Bit HCMOS 33.33MHz 132-Pin PQFP Tray
NXP SemiconductorsMC68030CRC25C
MPUColdFire M68000 Processor RISC 32bit 25MHz 128-Pin PGA Tray