onsemi NCP1253BSN65T1G
PWM Controller, Current Mode, for Offline Power Supplies
Fiches techniques et documents
Téléchargez les fiches techniques et la documentation du fabricant pour onsemi NCP1253BSN65T1G.
IHS
Datasheet16 pagesIl y a 11 ans
Master Electronics
Tendance sur 3 mois:
+50.44%
3DTélécharger
Ultra Librarian
SymboleEmpreinte
Télécharger
Le site partenaire s’ouvrira dans un nouvel onglet lorsque vous téléchargez ses modèles de CAO.
Pièces de rechange
Ce composant
Pièces de rechange
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Topology
Flyback
Flyback
Output Voltage
14 V
Min Input Voltage
9.4 V
9.4 V
Max Input Voltage
28 V
28 V
Max Input Current
Efficiency
Max Switching Frequency
71 kHz
71 kHz
Output Voltage Accuracy
Fault Protection
Over Voltage, Short Circuit
Over Voltage, Short Circuit
Synchronous Rectifier
Case/Package
TSSOP
TSSOP
Number of Pins
6
Chaîne d'approvisionnement
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 5 years ago)
Pièces détachées
PWM Controller, Current Mode, up to 28 V Supply, 65/100 kHz, 500 mA Out, TSOP-6
NCP1253ASN65T1G, PWM CURRENT MODE CONTROLLER, 71 KHZ, 28 V, 6-PIN TSOP
AC to DC SwitchingConverter Flyback 9.4V 65kHz T/R 6-Pin TSOP
Descriptions
Descriptions de onsemi NCP1253BSN65T1G fournies par ses distributeurs.
Switching Controller, Current-mode, 71kHz Switching Freq-Max, PDSO6
Current Mode PWM Controller 500mA 6-Pin TSOP T/R
Avnet Japan
SOT-23-6 AC-DC Controllers & Regulators ROHS
Switching Controllers Current Mode PWM Offline Controller
PWM CONTROLLER, 65KHZ, TSOP-6; Input Voltage:-; Output Current:-; Supply Voltage Min:-; Max:28V; Controller IC Case
Ocp Auto Ovp Vcc Latch |Onsemi NCP1253BSN65T1G
ACTIVE (Last Updated: 4days ago) Over Voltage Short Circuit Tape & Reel (TR) e3 dc ac converter 9.4V 3.1mm 65kHz 500mA
SWITCHING CONTROLLER, CURRENT-MO
PWM CONTROLLER, 65KHZ, TSOP-6; Input Voltage: -; Output Voltage: -; Output Current: -; Supply Voltage Min: -; Supply Voltage Max: 28V; Controller IC Case Style: TSOP; No. of Pins: 6Pins; Frequency: 65kHz; Operating Temperature Min: -40°C; Operating Temperature Max: 125°C; Product Range: -; Automotive Qualification Standard: -; RoHS Phthalates Compliant: Yes; MSL: MSL 1 - Unlimited; SVHC: No SVHC (27-Jun-2018)