NXP Semiconductors MPC852TVR50A
MPU PowerQUICC MPC8xx Processor RISC 32-Bit 0.18um 50MHz 3.3V 256-Pin BGA Tray
Obsolete
IHS
Datasheet80 pagesIl y a 21 ans
Augswan
Freescale Semiconductor
Farnell
iiiC
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
+0.00%
Modèles CAO
SOURCEECADMCADFICHIERS
Ultra Librarian
SymboleEmpreinte
Télécharger
Le site partenaire s’ouvrira dans un nouvel onglet lorsque vous téléchargez ses modèles de CAO.
Pièces de rechange
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
4
Case/Package
BGA
BGA
Number of Pins
256
Core Architecture
PowerPC
PowerPC
Data Bus Width
32 b
32 b
Max Frequency
50 MHz
50 MHz
50 MHz
Interface
SPI, UART
Min Supply Voltage
1.7 V
1.7 V
1.7 V
Max Supply Voltage
1.9 V
1.9 V
1.9 V
Introduction Date2005-02-10
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2020-05-19
LTD Date2020-11-19
Pièces détachées
NXP SemiconductorsMPC852TZT50A
MPU MPC8xx RISC 32-Bit 0.18um 50MHz 3.3V 256-Pin BGA Tray
NXP SemiconductorsMPC852TCVR50A
NXP SemiconductorsMPC870CVR133
MPU PowerQUICC MPC8xx Processor RISC 32-Bit 0.18um 133MHz 3.3V 256-Pin BGA Tray
Descriptions
Descriptions de NXP Semiconductors MPC852TVR50A fournies par ses distributeurs.
RISC Microprocessor, 32-Bit, 50MHz, CMOS, PBGA256
Microprocessors (MPU); MPC852TVR50A; NXP SEMICONDUCTORS; 256; 32 b; 50 MHz; 1.9 V
0 50MHz L1 CACHE 1 1.7V,3.135V 1.9V,3.465V 50MHz 4KB 3.3V HDLC,PCMCIA,SDLC,SPI,UART 10Mbps 32bit MPC8xx ;CPM PBGA-256 23mm*23mm*2.54mm
Embedded Networking Processor IC; Series:PowerQUICC I MPC8xx; No. of Bits:32; Frequency Typ:50MHz; Cache Memory On Chip L1/L2:8KB; Interface:SPI; No. of I/O Pins:59; Supply Voltage Min:3.135V; Supply Voltage Max:3.465V ;RoHS Compliant: Yes