NXP Semiconductors MPC850DEVR50BU
MPU PowerQUICC MPC8xx Processor RISC 32-Bit 50MHz 3.3V/5V 256-Pin BGA Tray
Obsolete
IHS
Datasheet75 pagesIl y a 21 ans
element14 APAC
HQonline
Freescale Semiconductor
iiiC
Pièces de rechange
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
0
Case/Package
BGA
BGA
Number of Pins
256
Core Architecture
Data Bus Width
32 b
32 b
Max Frequency
50 MHz
50 MHz
50 MHz
Interface
Min Supply Voltage
3.135 V
3.135 V
3.135 V
Max Supply Voltage
3.465 V
3.465 V
3.465 V
Chaîne d'approvisionnement
Country of OriginMalaysia
Export Control Classification Number (ECCN) Code3A991.A.2
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.31.00.01
Introduction Date2007-01-22
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Pièces détachées
NXP SemiconductorsMPC850DSLCZQ50BU
NXP SemiconductorsMPC850DSLVR50BU
NXP SemiconductorsMPC850DSLCVR50BU
Descriptions
Descriptions de NXP Semiconductors MPC850DEVR50BU fournies par ses distributeurs.
RISC Microprocessor, 32-Bit, 50MHz, CMOS, PBGA256
Powerquicc, 32 Bit Power Architecture, 50Mhz, Communications Processor, 0 To 95C Rohs Compliant: Yes
32-bit Communication Processors POWERPC MPU W/CPM, NO PB
32-BIT 50 MHz RISC PROCESSOR PBGA256
POWERQUICC RISC MICROPROCESSOR,
MPU, 32BIT, 50MHZ, BGA-256; Series:MPC8xx; Core Size:32bit; Program Memory Size:-; Supply Voltage Min:3.135V; Supply Voltage Max:3.465V; Digital IC Case Style:BGA; No. of Pins:256; CPU Speed:50MHz; Embedded Interface Type:Ethernet, I2C, SPI, UART; Operating Temperature Min:0°C; Operating Temperature Max:95°C; MSL:MSL 3 - 168 hours; SVHC:No SVHC (20-Jun-2013)