NXP Semiconductors MCF5274LCVM166
Coldfire V2 MCF527x Microcontroller IC 32-Bit 166MHzROMless 196-MAPBGA (15x15)
Datasheet44 pagesIl y a 0 an
_legacy Avnet
Freescale Semiconductor
Mouser
iiiC
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
+0.00%
Authorized Distributors
4
Number of Pins
196
Max Frequency
83 MHz
83 MHz
83 MHz
Number of I/Os
69
Min Supply Voltage
1.4 V
1.4 V
1.4 V
Max Supply Voltage
1.6 V
1.6 V
1.6 V
Pièces détachées
NXP SemiconductorsMCF5274LVM166
MPU ColdFire MCF5xxx Processor RISC 32-Bit 166MHz 2.5V/3.3V 196-Pin MAP-BGA Tray
NXP SemiconductorsMCF5275LCVM166
NXP SemiconductorsMCF52277CVM160
Coldfire V2 MCF5227x Microcontroller IC 32-Bit 166.67MHzROMless 196-MAPBGA (15x15)
Descriptions
Descriptions de NXP Semiconductors MCF5274LCVM166 fournies par ses distributeurs.
INTEGRATED MICROPROCESSOR RISC Microprocessor, 32-Bit, 166MHz, CMOS, PBGA196
Microprocessor IC; No. of Bits:16; Interface:I2C,SPI,USB,UART; No. of I/O Pins:69; Supply Voltage Max:3.3V; Package/Case:196-MAPBGA; No. of Pins:196; Clock Speed:166MHz; Internal RAM Size:64bit; Leaded Process Compatible:Yes ;RoHS Compliant: Yes