Diodes Inc. 1N4001G-T
Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 1A, 50V V(RRM), Silicon, DO-41
Fiches techniques et documents
Téléchargez les fiches techniques et la documentation du fabricant pour Diodes Inc. 1N4001G-T.
IHS
Datasheet6 pagesIl y a 9 ans
Components Direct
Electro Sonic
TME
Diodes Inc SCT
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
+368%
Modèles CAO
SOURCEECADMCADFICHIERS
SnapEDA
Empreinte
Télécharger
Ultra Librarian
SymboleEmpreinte
Télécharger
Le site partenaire s’ouvrira dans un nouvel onglet lorsque vous téléchargez ses modèles de CAO.
Pièces de rechange
Ce composant
Pièces de rechange
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
Forward Voltage
1 V
1.1 V
1.1 V
Reverse Voltage (DC)
50 V
Average Rectified Current
1 A
1 A
1 A
Max Reverse Leakage Current
Reverse Recovery Time
2 µs
Chaîne d'approvisionnement
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.10.00.80
Introduction Date1994-03-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Pièces détachées
Diodes Inc.1N4007G-T
Diode Standard Recovery Rectifier 1K Volt 1A 2-Pin DO-41 Tape and Reel
DIODE, RECTIFIER, VR 1000V, IF 1A, PKG DO-41,VF 1.1V, TRR 2US, CJ 15PF, TJ +125DEGC
Diodes Inc.1N4004G-T
Rectifier Standard Recovery Gpp Do-41 1.0A 400V Rohs 5K Rohs Compliant: Yes
Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 1A, 600V V(RRM), Silicon, DO-41
Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 1A, 200V V(RRM), Silicon, DO-204AL
Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 1A, 800V V(RRM), Silicon, DO-204AL
Descriptions
Descriptions de Diodes Inc. 1N4001G-T fournies par ses distributeurs.
1.0A GLASS PASSIVATED RECTIFIER | DIODE GEN PURP 50V 1A DO41
1N4001G Series 50 V 1 A Through Hole Glass Passivated Rectifier - DO-41
Rectifier, 50V, 1A, Do-41 Rohs Compliant: Yes |Diodes Inc. 1N4001G-T
Standard Recovery Diode, 50 V, 1 A, Single, 1 V, 2000 ns, 30 A
Rectifier Diode 50V 1A 2-Pin DO-41 T/R
@RECTIFIER STANDARD RECOVERY EFFICIENCY RED, 2.4 mm<NV(10)
50V 30A 2¦Ìs 5¦ÌA 1A DO-41 5.21mm*2.72mm*2.72mm