Diodes Inc. 1N4005G-T
Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 1A, 600V V(RRM), Silicon, DO-41
Fiches techniques et documents
Téléchargez les fiches techniques et la documentation du fabricant pour Diodes Inc. 1N4005G-T.
IHS
Datasheet6 pagesIl y a 9 ans
Datasheet3 pagesIl y a 14 ans
Components Direct
TME
Diodes Inc SCT
Future Electronics
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
+99.12%
Modèles CAO
SOURCEECADMCADFICHIERS
SnapEDA
Empreinte
Télécharger
Ultra Librarian
SymboleEmpreinte
Télécharger
Le site partenaire s’ouvrira dans un nouvel onglet lorsque vous téléchargez ses modèles de CAO.
Pièces de rechange
Ce composant
Pièces de rechange
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
Forward Voltage
1 V
1.1 V
1.1 V
Reverse Voltage (DC)
600 V
Average Rectified Current
1 A
1 A
1 A
Max Reverse Leakage Current
Reverse Recovery Time
2 µs
Chaîne d'approvisionnement
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.10.00.80
Introduction Date1994-03-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Pièces détachées
Diodes Inc.1N4007G-T
Diode Standard Recovery Rectifier 1K Volt 1A 2-Pin DO-41 Tape and Reel
Diodes Inc.1N4004G-T
Rectifier Standard Recovery Gpp Do-41 1.0A 400V Rohs 5K Rohs Compliant: Yes
Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 1A, 100V V(RRM), Silicon, DO-41
DIODE, RECTIFIER, VR 1000V, IF 1A, PKG DO-41,VF 1.1V, TRR 2US, CJ 15PF, TJ +125DEGC
Rectifier Diode, Schottky, 1 Phase, 1 Element, 0.03A, 60V V(RRM), Silicon, DO-213AA
Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 1A, 800V V(RRM), Silicon, DO-204AL
Descriptions
Descriptions de Diodes Inc. 1N4005G-T fournies par ses distributeurs.
Rectifier Diode Switching 600V 1A 2000ns 2-Pin DO-41 T/R
DIODE GEN PURP 600V 1A DO41 / Diode Standard 600 V 1A Through Hole DO-41
1N4005 Series 600 V 1 A Through Hole Glass Passivated Rectifier - DO-41