Analog Devices AD9057BRS-RL40
ADC Single Flash 40Msps 8-bit Parallel 20-Pin SSOP T/R
Page du fabricantFiche technique
Prix et stock
Fiches techniques et documents
Upverter
Datasheet12 pagesIl y a 23 ans
iiiC
SHENGYU ELECTRONICS
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
+0.00%
Modèles CAO
SOURCEECADMCADFICHIERS
EE Concierge
SymboleEmpreinte
SnapEDA
Empreinte
Télécharger
Ultra Librarian
SymboleEmpreinte
Télécharger
Le site partenaire s’ouvrira dans un nouvel onglet lorsque vous téléchargez ses modèles de CAO.
Pièces de rechange
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
1
Case/Package
SSOP
SSOP
Number of Pins
20
Number of Bits
8
Sampling Rate
40 Msps
40 Msps
Polarity
Bipolar, Unipolar
Bipolar, Unipolar
Interface
Parallel
Parallel
Integral Nonlinearity (INL)
2 LSB
2 LSB
Differential Nonlinearity
Number of A/D Converters
1
Min Supply Voltage
4.75 V
4.75 V
Max Supply Voltage
5.25 V
5.25 V
Pièces détachées
Analog DevicesAD9280ARSZ
Analog to Digital Converter Single Pipelined 32 MSPS 8-Bit Parallel 28-Pin SSOP
Texas InstrumentsADS930E/1KG4
8-Bit, 30 MSPS ADC SE/Diff Inputs w/ Internal Ref. and Low Power, Powerdown 28-SSOP -40 to 85
Analog DevicesAD9280ARS
Complete 8-Bit, 32 MSPS, 95 mW CMOS A/D Converter | IC ADC 8BIT PIPELINED 28SSOP
Texas InstrumentsADS931E
8-Bit, 30-MSPS Analog-to-Digital Converter (ADC) 28-SSOP -40 to 85
Texas InstrumentsADS930E
Analog DevicesAD9283BRSZ-50
1-Channel Single ADC Pipelined 50Msps 8-bit Parallel 20-Pin SSOP Tube
Descriptions
Descriptions de Analog Devices AD9057BRS-RL40 fournies par ses distributeurs.
20-SSOP (0.209 5.30mm Width) TIN LEAD Tape & Reel (TR) ADC FLASH METHOD analog digital converter 7.2mm 40MHz 5V -40C~85C
The AD9057 is an 8-bit monolithic analog-to-digital converter optimized for low cost, low power, small size, and ease of use. With a 40 MSPS, 60 MSPS or 80 MSPS encode rates capability and full-power analog bandwidth of 120 MHz, the component is ideal for applications requiring excellent dynamic performance. To minimize system cost and power dissipation, the AD9057 includes an internal +2.5 V reference and a track-and-hold circuit. The user must provide only a +5 V power supply and an encode clock. No external reference or driver components are required for many applications. The AD9057's encode input is TTL/CMOS compatible and the 8-bit digital outputs can be operated from +5 V or +3 V supplies. A power-down function may be exercised to bring total consumption to < 10 mW. In power-down mode the digital outputs are driven to a high impedance state. Fabricated on an advanced BiCMOS process, the AD9057 is available in a space saving 20-lead surface mount plastic package (20 SSOP) and is specified over the industrial (-40°C to +85°C) temperature range. Customers desiring multichannel digitization may consider the AD9059, a dual 8-bit, 60 MSPS monolithic based on the AD9057 ADC core. The AD9059 is available in a 28-lead surface mount plastic package (28 SSOP) and is specified over the industrial temperature range.