Nichicon UVR2V010MED1TD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UVR 350V 1muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
Obsolete
Fichas técnicas y documentos
Descargar fichas técnicas y documentación del fabricante para Nichicon UVR2V010MED1TD.
IHS
Datasheet2 páginasHace 16 años
ORIGENeCADmCADARCHIVOS
SnapEDA
Footprint
Componentes alternativos
Este componente
Componentes alternativos
Price @ 1000
Stock
2,252
Authorized Distributors
0
Capacitance
1 µF
1 µF
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
350 V
350 V
Tolerance
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
Life (Hours)
2000 hours
2000 hours
Ripple Current
22 mA
22 mA
Height - Seated (Max)
12.4968 mm
10.9982 mm
Cadena de suministros
Country of OriginJapan, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00
Introduction Date2008-08-27
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2023-03-31
LTD Date2023-11-30
Componentes relacionados
Cap Aluminum Lytic 1uF 250V 20% (6.3 X 11mm) Radial 2.5mm 22mA 2000h 85C Ammo
United Chemi-ConESMG351ELL1R0MF11D
Cap Aluminum Lytic 1uF 350V 20% (6.3 X 11mm) Radial 2.5mm 22mA 2000h 85°C Bulk
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UVR 250V 1muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
PanasonicECA-2WHG010
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR NHG 450V 1muF ±20% 0.315Dia 8.00mm
Wurth Elektronik860021373002
WCAP-ATG5 Aluminum Electrolytic Capacitors
PanasonicECA-2WHG010B
Cap Aluminum Lytic 1uF 450V 20% (8 X 11.5mm) Radial 5mm 18mA 2000h 105°C Ammo Pack
Descripciones
Descripciones de Nichicon UVR2V010MED1TD suministradas por sus distribuidores.
1uF 350V 卤20% 35.2mA@10kHz Plugin Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 350V, 20% +Tol, 20% -Tol, 1uF, Through Hole Mount
Capacitor Alum Elec, 1Uf, 350V, 20%, Radial; Capacitance:1Μf; Voltage(Dc):350V; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Terminals:Pc Pin; Lifetime @ Temperature:2000 Hours @ 85°C; Polarity:Polar; Capacitor Case/Package:Radial Leadedrohs Compliant: Yes |Nichicon UVR2V010MED1TD