Infineon IKB10N60TATMA1
Trans IGBT Chip N-CH 600V 24A 110000mW 3-Pin(2+Tab) D2PAK T/R
Production
Precio y existencias
Fichas técnicas y documentos
Descargar fichas técnicas y documentación del fabricante para Infineon IKB10N60TATMA1.
IHS
Datasheet13 páginasHace 10 años
Upverter
Farnell
TME
Historial de existencias
Tendencia de 3 meses:
+54.15%
Modelos CAD
ORIGENeCADmCADARCHIVOS
EE Concierge
SímboloFootprint
SnapEDA
Footprint
Descargar
La página web del socio se abrirá en una nueva pestaña al descargar sus modelos CAD
Componentes alternativos
Price @ 1000
Stock
94,639
Authorized Distributors
6
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
TO-263-3
D2PAK
D2PAK
Collector Emitter Breakdown Voltage
600 V
600 V
600 V
Max Collector Current
20 A
22 A
22 A
Power Dissipation
110 W
104 W
104 W
Collector Emitter Saturation Voltage
2.05 V
1.8 V
1.8 V
Reverse Recovery Time
115 ns
90 ns
90 ns
Cadena de suministros
Country of OriginGermany, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2004-10-07
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Componentes relacionados
Infineon IGB10N60TATMA1 IGBT, 10 A 600 V, 3-Pin D2PAK (TO-263), Surface Mount
InfineonIRGS4064DPBF
Trans IGBT Chip N-CH 600V 20A 3-Pin(2+Tab) D2PAK Tube
Trans IGBT Chip N-CH 600V 22A 3-Pin (2+Tab) D2PAK
STMicroelectronicsSTGB10M65DF2
IGBT 650V 10A D2PAK / IGBT Trench Field Stop 650 V 20 A 115 W Surface Mount D²PAK (TO-263)
STMicroelectronicsSTGB7H60DF
H Series 600 V 7 A Surface Mount Trench Gate Field-Stop IGBT - D2PAK
Insulated Gate Bipolar Transistor, 23A I(C), 600V V(BR)CES, N-Channel, TO-263AB
Descripciones
Descripciones de Infineon IKB10N60TATMA1 suministradas por sus distribuidores.
600 V IGBT with anti-parallel diode in TO-263-3 package, PG-TO263-3, RoHS
Infineon SCT
IGBT+ DIODE,600V,10A,TO263; DC Collector Current: 10A; Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on): 2.05V; Power Dissipation Pd: 110W; Collector Emitter Voltage V(br)ceo: 600V; Transistor Case Style: TO-263; No. of Pins: 3Pin
Hard-switching 600 V, 10 A TRENCHSTOP™ IGBT3 copacked with soft,fast recovery anti-parallel Emitter Controlled diode in a TO-263-3 D2Pak package, leads to significant improvement of static as well as dynamic performance of the device, due to combination of trench-cell and fieldstop concept.