United Chemi-Con EKXG401ELL121MMP1S
Cap Aluminum Lytic 120uF 400V 20% (18 X 35.5mm) Radial 7.5mm 865mA 10000h 105°C Bulk
Obsolete
HerstellerseiteDatenblatt
Preis und Lagerbestand
Datenblätter und Dokumente
Laden Sie Datenblätter und Herstellerdokumentation für United Chemi-Con EKXG401ELL121MMP1S herunter.
IHS
Datasheet2 SeitenVor 5 Jahren
Datasheet2 SeitenVor 11 Jahren
Farnell
Electro Sonic
Future Electronics
Bestandsverlauf
3-Monats-Trend:
+0.00%
CAD-Modelle
QUELLEeCADmCADDATEIEN
Ultra Librarian
SymbolFußabdruck
Herunterladen
Beim Herunterladen der CAD-Modelle wird die Partner-Website in einem neuen Tab geöffnet.
Alternative Teile
Price @ 1000
Stock
6,006
Authorized Distributors
3
Capacitance
120 µF
120 µF
120 µF
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
400 V
400 V
400 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
Life (Hours)
10000 hours
12000 hours
Ripple Current
865 mA
870 mA
870 mA
Height - Seated (Max)
35.5092 mm
37.0078 mm
37.0078 mm
Lieferkette
Country of OriginIndonesia, Mainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00.20
Introduction Date2004-09-22
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2025-03-31
LTD Date2025-09-30
Verwandte Teile
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 450V, 20% +Tol, 20% -Tol, 120uF, Through Hole Mount
Cap Aluminum Lytic 120uF 400V 20% (18 X 30mm) Radial 7.5mm 730mA 10000h 105C Bulk
United Chemi-ConEKXG351ELL121MMN3S
Cap Aluminum Lytic 120uF 350V 20% (18 X 31.5mm) Radial 7.5mm 830mA 10000h 105°C Bulk
United Chemi-ConELXM421VSN121MQ30S
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 420V, 20% +Tol, 20% -Tol, 120uF
BXW Radial Can aluminum electrolytic capacitor 0.709Dia 18.00mm ±20% 120muF 450V
KYOCERA AVXUCY2V121MHD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UCY 350V 120muF ±20% 0.630Dia 16.00mm
Beschreibungen
120uF 400V ±20% Plugin,D18xL35.5mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
KXG Series 400 V 120 uF Ø18x35.5mm LS=7.5mm Radial Aluminum Electrolytic Cap
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 400V, 20% +Tol, 20% -Tol, 120uF, Through Hole Mount
CAPACITOR ALUM ELEC, 120UF, 400V; Capacitance:120µF; Voltage Rating:400V; Capacitor Mounting:Through Hole; Capacitor Terminals:Radial Leaded; Termination Type:Radial Leaded; Size:18 x 35.5 mm; Working Voltage, DC:400V
Aluminum Electrolytic Capacitor, 120Uf, 400V; Rango De Producto:Serie Kxg; Capacidad:120Μf; Tolerancia, Capacitancia:± 20%; Tensión Nominal:400V; Diámetro:18Mm; Terminales Del Condensador:Conexión Radial; Resistencia Esr:- |Chemi-Con EKXG401ELL121MMP1S