Infineon IPP020N08N5AKSA1
Trans MOSFET N-CH 80V 120A Automotive 3-Pin(3+Tab) TO-220 Tube, PG-TO220-3, RoHS
Datenblätter und Dokumente
Laden Sie Datenblätter und Herstellerdokumentation für Infineon IPP020N08N5AKSA1 herunter.
IHS
Datasheet12 SeitenVor 0 Jahren
Bestandsverlauf
3-Monats-Trend:
-6.41%
CAD-Modelle
QUELLEeCADmCADDATEIEN
Component Search Engine
SymbolFußabdruck
3DHerunterladen
EE Concierge
SymbolFußabdruck
Beim Herunterladen der CAD-Modelle wird die Partner-Website in einem neuen Tab geöffnet.
Lieferkette
Country of OriginAustria, Germany, Mainland China, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2014-05-05
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Verwandte Teile
Trans MOSFET N-CH 80V 100A 3-Pin(3+Tab) TO-220
TRANSISTOR, OPTIMOS 5 POWER MOSFET, N-CHANNEL, NORMAL LEVEL, 100V, 120A, TO220
STMicroelectronicsSTP140N8F7
N-channel 80 V, 3.5 mOhm typ., 90 A STripFET F7 Power MOSFET in TO-220 package
onsemiFDP054N10
N-Channel 100 V 5.5 mO 203 nC Flange Mount PowerTrench® Mosfet - TO-220AB
STMicroelectronicsSTP140NF75
N-CHANNEL 75V - 0.0065 OHM -120A TO-220 STripFET II MOSFET
Beschreibungen
Beschreibungen von Infineon IPP020N08N5AKSA1, die von den Distributoren bereitgestellt werden.
Infineon SCT
375W 20V 3.8V 178nC@ 10V 1N 80V 2m¦¸@ 10V 13nF@ 40V 9.45mm
Infineon MOSFET IPP020N08N5AKSA1
Ideal for high frequency switching and sync. rec
Mosfet, N-Ch, 80V, 120A, 175Deg C, 375W; Channel Type:N Channel; Drain Source Voltage Vds:80V; Continuous Drain Current Id:120A; Transistor Mounting:Through Hole; Rds(On) Test Voltage:10V; Gate Source Threshold Voltage Max:3V; Msl:- Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies IPP020N08N5AKSA1
OptiMOS™ 5 80 V power MOSFET, especially designed for Synchronous Rectification for telecom and server power supplies. In addition, the device can also be utilized in other industrial applications such as solar, low voltage drives and adapter. Within seven different packages, the OptiMOS™ 5 80 V MOSFETs offer the industry’s lowest RDS(on). Additionally, compared to the previous generation, OptiMOS™ 5 80 V has an RDS(on) reduction of up to 43%.