Bourns 3006P-1-504LF
Cermet trimmer potentiometer, 15 turns, 500 kΩ, 0.75 W, THT, lateral, 3006P-1-504LF
Datenblätter und Dokumente
Laden Sie Datenblätter und Herstellerdokumentation für Bourns 3006P-1-504LF herunter.
IHS
Datasheet1 SeiteVor 9 Jahren
Factory Futures
Burklin Elektronik
Newark
JRH Electronics
Bestandsverlauf
3-Monats-Trend:
-17.36%
CAD-Modelle
QUELLEeCADmCADDATEIEN
Component Search Engine
SymbolFußabdruck
Resistance
500 kΩ
500 kΩ
500 kΩ
Tolerance
10 %
10 %
10 %
Power Rating
750 mW
750 mW
750 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Introduction Date2004-10-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Verwandte Teile
Trimmer, Cermet, 0.75W, 500000ohm, 400V, 10% +/-Tol, 100ppm/Cel, 15 Turn(s)
Trimmer, Cermet, 0.125W, 500000ohm, 250V, 10% +/-Tol, 100ppm/Cel, 21 Turn(s)
TT Electronics64WR500KLF
Trimmer, Cermet, 0.25W, 500000ohm, 200V, 10% +/-Tol, 100ppm/Cel, 12 Turn(s)
Beschreibungen
Beschreibungen von Bourns 3006P-1-504LF, die von den Distributoren bereitgestellt werden.
Res Cermet Trimmer 500K Ohm 10% 0.75W 15(Elec)Turn 2.36mm (20.57 X 4.83 X 6.35mm) Pin Thru-Hole Tube
Trimmer Potentiometer 500K Ohms 10% 750mW 15-Turn Side Adjust PC Pin
Variable Resistors / Potentiometers 500KΩ ±10% 750mW DIP ±100ppm/℃
TRIMMER, CERMET, REST 500 KILOHMS, PCB, 15 TURNS, PWR-RTG 0.75W
Trimpot Type:multi Turn; Element Material:cermet; Adjustment Type:side Adjust; Track Resistance:500Kohm; Potentiometer Mounting:through Hole; No. Of Turns:15Turns; Product Range:3006 Series; Power Rating:750Mw; Msl:- Rohs Compliant: Yes