Bourns 3006P-1-503
Trimmer, Cermet, 0.75W, 50000ohm, 400V, 10% +/-Tol, 100ppm/Cel, 15 Turn(s)
Datenblätter und Dokumente
Laden Sie Datenblätter und Herstellerdokumentation für Bourns 3006P-1-503 herunter.
Newark
Datasheet1 SeiteVor 9 Jahren
_legacy Avnet
JRH Electronics
Electro Sonic
iiiC
Bestandsverlauf
3-Monats-Trend:
-18.61%
Stock
59,322
Resistance
50 kΩ
50 kΩ
50 kΩ
Tolerance
10 %
10 %
10 %
Power Rating
750 mW
750 mW
750 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Introduction Date2004-10-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 months ago)
Verwandte Teile
TRIMMER;CERMET;REST 50 KILOHMS;PCB;18 TURNS;LINEAR;PWR-RTG 0.5W;SHAFT DIA 2.5MM
Res Cermet Trimmer 50K Ohm 10% 1/4W 14(Elec)/15(Mech)Turn 1.8mm Pin Thru-Hole Tube
TT Electronics64WR50KLF
Trimmer, Cermet, 0.25W, 50000ohm, 200V, 10% +/-Tol, 100ppm/Cel, 12 Turn(s)
Beschreibungen
Beschreibungen von Bourns 3006P-1-503, die von den Distributoren bereitgestellt werden.
Res Cermet Trimmer 50K Ohm 10% 0.75W(3/4W) 15(Elec)Turns 2.36mm (20.57 X 4.83 X 6.35mm) Pin Panel Mount/Through Hole Tube
±10% ±100ppm/℃ 750mW 50kΩ Plugin Potentiometers, Variable Resistors ROHS
TRIMMER - 3/4" RECT MT CERMET | Bourns 3006P-1-503
Trimpot Type:multi Turn; Element Material:cermet; Adjustment Type:side Adjust; Track Resistance:50Kohm; Potentiometer Mounting:through Hole; No. Of Turns:15Turns; Product Range:3006 Series; Power Rating:750Mw; Msl:- Rohs Compliant: No