Analog Devices LT1763IS8-1.5#PBF
LDO, FIXED, 1.5V, 0.5A, NSOIC, 125DEG C; Available until stocks are exhausted
Datenblätter und Dokumente
Laden Sie Datenblätter und Herstellerdokumentation für Analog Devices LT1763IS8-1.5#PBF herunter.
Analog Devices
Official datasheet0 SeitenVor 0 Jahren
Upverter
element14 APAC
Linear Technology
Arrow Electronics
Bestandsverlauf
3-Monats-Trend:
+66.07%
CAD-Modelle
QUELLEeCADmCADDATEIEN
EE Concierge
SymbolFußabdruck
Ultra Librarian
SymbolFußabdruck
Herunterladen
Beim Herunterladen der CAD-Modelle wird die Partner-Website in einem neuen Tab geöffnet.
Alternative Teile
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Min Input Voltage
1.8 V
1.8 V
1.8 V
Max Input Voltage
20 V
20 V
20 V
Polarity
Positive
Positive
Output Type
Fixed
Fixed
Number of Regulators
1
Output Voltage
1.5 V
1.5 V
1.5 V
Output Current
500 mA
500 mA
500 mA
Dropout Voltage
300 mV
300 mV
300 mV
Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
65 dB
65 dB
Lieferkette
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusPRODUCTION (Last Updated: 3 years ago)
Technische Ressourcen
Evaluierungskits und Referenzdesigns für Analog Devices LT1763IS8-1.5#PBF anzeigen.
Verwandte Teile
Analog DevicesLT1763CS8-2.5#TRPBF
LDO, FIXED, 2.5V, 0.5A, NSOIC, 125DEG C; Available until stocks are exhausted
Texas InstrumentsLP2987IM-5.0/NOPB
200-mA, 16-V, low-dropout voltage regulator with power good & enable 8-SOIC -40 to 125
Texas InstrumentsLP2986AIM-3.0/NOPB
65dB(1kHz) 120¦ÌA Fixed 200mA 1 3V 2.1V 3V 16V 350mV@ 200mA 0.014%/V SOIC-8 1.5mm
Texas InstrumentsLP2986IM-3.3/NOPB
65dB(1kHz) 120¦ÌA Fixed 200mA 1 3.3V 2.1V 3.3V 16V 350mV@ 200mA 0.014%/V SOIC-8 1.5mm
Analog DevicesLT1963AIS8#PBF
IC REG LDO ADJ 1.5A 8SOIC / LDO Regulator Pos 1.21V to 20V 1.5A Automotive 8-Pin SOIC N Tube
Analog DevicesLT1963AES8-2.5#TRPBF
LDO Regulator Pos 2.5V 1.5A 8-Pin SOIC N T/R
Texas InstrumentsLP38512MR-ADJ/NOPB
Adjustable Positive LDO Regulator, 0.5V Min, 5V Max, 0.3V Dropout, CMOS, PDSO8
MicrochipMIC2951-03YM
MIC2951 Series 5 V Fixed Output 150 mA SMT LDO Voltage Regulator - SOIC-8
MicrochipMIC2951-02YM
LDO, REG, 30VIN, 0.15A, ADJ, 8SOIC; Primary Input Voltage:30V; Dropout Voltage V
Texas InstrumentsLP2989AIM-3.3/NOPB
500-mA, 16-V, low-dropout voltage regulator with power good & enable 8-SOIC -40 to 125
Texas InstrumentsLP2989IM-2.5/NOPB
Beschreibungen
Adjustable Positive LDO Regulator, 1.22V Min, 20V Max, 0.45V Dropout, PDSO8
LDO Regulator Pos 1.5V 0.5A 8-Pin SOIC N Tube
500mA, Low Noise, LDO Micropower Regulators
IC REG LINEAR 1.5V 500MA 8SOIC
稳压器, LDO, 固定, 1.5V, 0.5A, NSO125度;