Rubycon 25YXJ100M5X11
Aluminum Electrolytic Capacitors-DIP DIP, D5xL11mm 100µF ±20% Ф5.00 x 11.00mm 25V 400mΩ 250mA 5000Hrs@105℃
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Rubycon 25YXJ100M5X11.
IHS
Datasheet2 pages3 years ago
Master Electronics
JRH Electronics
_legacy Avnet
Inventory History
3 month trend:
+99.18%
CAD Models
Download Rubycon 25YXJ100M5X11 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
SnapEDA
Footprint
Download
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Capacitance
100 µF
100 µF
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
25 V
25 V
Tolerance
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.321 Ω
Life (Hours)
5000 hours
2000 hours
Ripple Current
175 mA
125 mA
Height - Seated (Max)
12.4968 mm
12.4968 mm
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Aluminum Electrolytic Capacitors-DIP DIP,D6.3xL11mm 100μF ±20% 25V 400mΩ 250mA 5000Hrs@105℃
PanasonicEEU-FR1C101B
Panasonic EEUFR1C101B - Aluminum Electrolytic Capacitors (Radial Lead Type)
PanasonicEEUFR1C101
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR FR 16V 100muF ±20% 0.197Dia 5.00mm
PanasonicEEUFR1A101
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR FR 10V 100muF ±20% 0.197Dia 5.00mm
Aluminum Electrolytic Capacitors-DIP DIP,D6.3xL11mm 100μF ±20% 16V 175mA 5000Hrs@105℃
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR YXF 25V 100muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
Descriptions
Descriptions of Rubycon 25YXJ100M5X11 provided by its distributors.
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 25V, 20% +Tol, 20% -Tol, 100uF, Through Hole Mount
Cap Aluminum Lytic 100uF 25V 20% (5 X 11mm) Radial 2mm 0.25A 5000h 105C Bulk
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL / 100 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
CAP, 100µF, 25V, 20%; Capacitance: 100µF; Voltage Rating: 25V; Product Range: YXJ Series; Capacitance Tolerance: ± 20%; Capacitor Terminals: Radial Leaded; Diameter: ; Available until stocks are exhausted Alternative available