Vishay VS-40HFL60S02
Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 40A, 600V V(RRM), Silicon, DO-203AB
Production
价格与库存
数据表和文档
Newark
Datasheet14 页8 年前
Datasheet13 页11 年前
Datasheet13 页11 年前
element14 APAC
Farnell
TME
RS (Formerly Allied Electronics)
库存历史记录
3 个月趋势:
-23.48%
备用零件
Price @ 1000
Stock
974
Authorized Distributors
6
Mount
Chassis Mount, Stud
Chassis Mount, Stud
Case/Package
Forward Voltage
1.95 V
1.95 V
Reverse Voltage (DC)
Average Rectified Current
40 A
40 A
Max Reverse Leakage Current
Reverse Recovery Time
70 ns
180 ns
供应链
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.10.00.80
Introduction Date2014-02-26
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
相关零件
FAST DIODE, 40A, 400V, DO-203AB; Diode Type:Fast Recovery; Diode Configuration:S
Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 40A, 400V V(RRM), Silicon, DO-203AB
VishayVS-50PF40
Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 50A, 400V V(RRM), Silicon, DO-203AB
描述
Diode Switching 600V 40A 2-Pin DO-5
VISHAY VS-40HFL60S02 FAST DIODE, 40A, 600V, DO-203AB
600V FAST RECOVERY DIODE DO-203AB
FAST DIODE, 40A, 600V, DO-203AB; Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max: 600V; Forward Current If(AV): 40A; Forward Voltage VF Max: 1.95V; Diode Module Configuration: Single; Product Range: -; Diode Case Style: DO-5; Forward Current If: 40A
DIODE GEN PURP 600V 40A DO203AB
DIODE STANDARD 600V 40A DO203AB
Fast Diode, 40A, 600V, Do-203Ab; Tensión Inversa Repetitiva Vrrm, Máx.:600V; Corriente Directa If(Av):40A; Tensión Directa Vf Máx.:1.95V; Configuración Módulo De Diodo:Único; Tipo De Empaquetado:Individual; Corriente Directa If:40A |Vishay VS-40HFL60S02