Vishay PR02000205101JR500
Fixed Resistor, Metal Film, 2W, 5100ohm, 500V, 5% +/-Tol, 250ppm/Cel, Through Hole Mount
数据表和文档
IHS
Datasheet19 页2 年前
Newark
Farnell
X-ON
库存历史记录
3 个月趋势:
-4.51%
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
Component Search Engine
符号封装
3D下载
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
备用零件
Price @ 1000
Stock
6,699
Authorized Distributors
6
Resistance
5.1 kΩ
5.1 kΩ
Mount
Through Hole
Case/Package
Conformal
Conformal
Tolerance
5 %
5 %
Power Rating
2 W
2 W
Composition
Metal Film
Metal Film
Temperature Coefficient
250 ppm/°C
250 ppm/°C
供应链
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 8 months ago)
相关零件
Fixed Resistor, Metal Oxide Film, 2W, 5600ohm, 500V, 5% +/-Tol, 200ppm/Cel, Through Hole Mount
TE Connectivity6-1625890-2
Fixed Resistor, Metal Oxide Film, 2W, 5600ohm, 350V, 5% +/-Tol, 350ppm/Cel, Through Hole Mount
TE ConnectivityROX2SJ4K7
Fixed Resistor, Metal Oxide Film, 2W, 4700ohm, 5% +/-Tol, 350ppm/Cel, Through Hole Mount
TE ConnectivityCFR200J4K7
Fixed Resistor, Carbon Film, 2W, 4700ohm, 500V, 5% +/-Tol, 500ppm/Cel, Through Hole Mount
描述
Res Metal Film 5.1K Ohm 5% 2W ±250ppm/C Conformal Coated AXL Automotive T/R
PR02 Series Ø3.9 x 10 mm 2 W 5.1 kOhm ±5 % ±250 ppm/K Metal Film Leaded Resistor
Resistor;Metal Film;Res 5.1 Kilohms;Pwr-Rtg 2 W;Tol 5%;Axial;Ceramic Housed | BC Components / Vishay PR02000205101JR500
RESISTOR, METAL FILM, 5.1 KOHM, 2 W, ± 5%; Resistance:5.1kohm; Resistance Tolerance:± 5%; Power Rating:2W; Voltage Rating:500V; Temperature Coefficient:± 250ppm/K; Resistor Element Material:Metal Film; Termination Type:Axial Leaded