Vishay PR01000105602JR500
Fixed Resistor, Metal Film, 1W, 56000ohm, 350V, 5% +/-Tol, 250ppm/Cel, Through Hole Mount
Production
价格与库存
数据表和文档
IHS
Datasheet19 页2 年前
Newark
Farnell
X-ON
Arrow Electronics
库存历史记录
3 个月趋势:
+11.60%
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
Ultra Librarian
符号封装
下载
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
备用零件
Price @ 1000
Stock
89,610
Authorized Distributors
6
Resistance
56 kΩ
56 kΩ
56 kΩ
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
Axial
Conformal
Conformal
Tolerance
5 %
5 %
5 %
Power Rating
1 W
1 W
1 W
Composition
Metal Film
Metal Film
Temperature Coefficient
250 ppm/°C
250 ppm/°C
250 ppm/°C
供应链
Country of OriginIndia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.90
Introduction Date2005-12-13
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
相关零件
TE Connectivity / AMP3-1879351-2
Fixed Resistor, Metal Film, 1W, 56000ohm, 350V, 5% +/-Tol, 300ppm/Cel, Through Hole Mount
Stackpole ElectronicsRSMF2JT56K0
Fixed Resistor, Metal Oxide Film, 2W, 56000ohm, 350V, 5% +/-Tol, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 2W, 56000ohm, 500V, 5% +/-Tol, 300ppm/Cel, Through Hole Mount
Yageo GroupFMP100JR-52-56K
FMP FIXED RESISTOR Axial Through Hole Resistor ±5% 56kOhm 0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
Yageo GroupFMP200JR-52-56K
Fixed Resistor, Metal Film, 2W, 56000ohm, 500V, 5% +/-Tol, Through Hole Mount
描述
Res Metal Film 56K Ohm 5% 1W ±250ppm/C Conformal Coated AXL Automotive AEC-Q200 T/R
PR01 Series Ø2.5 x 6.5 mm 1 W 56 kOhm ±5 % ±250 ppm/K Metal Film Leaded Resistor
Axial FIXED RESISTOR PR01 0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm 1W 56kOhm ±250ppm/C
Resistor;Metal Film;Res 56 Kilohms;Pwr-Rtg 1 W;Tol 5%;Axial;Ceramic Housed | BC Components / Vishay PR01000105602JR500
RESISTOR, METAL FILM, 56 KOHM, 1 W, ± 5%; RESISTOR, METAL FILM, 56 KOHM, 1 W, ± 5%; Resistance:56kohm; Resistance Tolerance:± 5%; Power Rating:1W; Voltage Rating:350V; Temperature Coefficient:± 250ppm/K; Resistor Element Material:Metal Film; Filter Terminals:Axial Leaded