Vishay BZX84C36-E3-08
BZX84C36 Series 36 V 10 mA 350 mW Surface Mount Zener Diode - SOT-23
Production
价格与库存
数据表和文档
IHS
Datasheet6 页3 年前
Future Electronics
Newark
HQonline
库存历史记录
3 个月趋势:
+41.26%
CAD 模型
从我们值得信赖的合作伙伴处下载 Vishay BZX84C36-E3-08 符号、封装和 3D STEP 模型。
来源eCADmCAD文件
Component Search Engine
符号封装
3D下载
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
备用零件
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
SOT-23-3
SOT-23
SOT-23
Zener Voltage
36 V
36 V
36 V
Tolerance
5 %
6 %
6 %
Power Dissipation
300 mW
350 mW
350 mW
Impedance
90 Ω
90 Ω
90 Ω
Max Reverse Leakage Current
50 nA
100 nA
100 nA
Forward Voltage
900 mV
900 mV
供应链
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
相关零件
Single 27 V ±5 % 300 mW Surface Mount Small Signal Zener Diode - SOT-23
Diode Zener Single 27V 5% 300mW 3-Pin SOT-23 T/R
Diode Zener Single 33V 5% 300mW 3-Pin SOT-23 T/R
Diodes Inc.MMBZ5258B-7-F
MMBZ5258B 36 V 350 mW 10 mA Surface Mount Zener Diode - SOT-23
Zener Diode Single 39V 5% 130Ohm 300mW Automotive 3-Pin SOT-23 T/R
Diodes Inc.MMBZ5259B-7-F
MMBZ5259B 39 V 350 mW 10 mA Surface Mount Zener Diode - SOT-23
描述
Zener Diode Single 36V 5% 90Ohm 300mW 3-Pin SOT-23 T/R
Zener Diode, 36V V(Z), 5%, 0.5W, Silicon, Unidirectional
DIODE, ZENER, 36V, 0.3W, SOT-23-3; Zener Voltage Vz Typ:36V; Power Dissipation Pd:300mW; Operating Temperature Min:-55°C; Operating Temperature Max:150°C; Diode Case Style:SOT-23; No. of Pins:3 ;RoHS Compliant: Yes