Vishay BZX84C16-E3-08
Zener Diode Single 16V 5% 40Ohm 300mW 3-Pin SOT-23 T/R
数据表和文档
IHS
Datasheet6 页3 年前
Newark
ODG (Origin Data Global)
Future Electronics
库存历史记录
3 个月趋势:
-13.55%
备用零件
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
SOT-23
SOT-23
Zener Voltage
16 V
16 V
16 V
Tolerance
5 %
6 %
6 %
Power Dissipation
300 mW
350 mW
350 mW
Impedance
40 Ω
40 Ω
40 Ω
Max Reverse Leakage Current
50 nA
100 nA
100 nA
Forward Voltage
900 mV
900 mV
供应链
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.10.00.50
Introduction Date2013-03-12
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
相关零件
Zener Diode Single 16V 5% 40Ohm 300mW Automotive 3-Pin SOT-23 T/R
Tape & Reel (TR) ±6% Surface Mount ZENER DIODE Zener Diode 900mV @ 10mA 50nA @ 11.2V 225mW 16V
DIODE ZENER 18V 300MW SOT23-3 / Zener Diode 18 V 300 mW ±5% Surface Mount SOT-23-3
Zener Diode Single 15V 5% 30Ohm 300mW Automotive 3-Pin SOT-23 T/R
onsemiBZX84-C18
DIODE ZENER 18V 350MW SOT23-3 / Zener Diode Single 17.95V 5% 45Ohm 550mW 3-Pin SOT-23 T/R
BZX84 Series 20 V 300 mW Surface Mount Small Signal Zener Diode - SOT-23-3
描述
Zener Diode, 16V V(Z), 5%, 0.3W, Silicon, Unidirectional
DIODE, ZENER, 16V, 0.3W, SOT-23-3; Zener Voltage Vz Typ:16V; Power Dissipation Pd:300mW; Operating Temperature Min:-55°C; Operating Temperature Max:150°C; Diode Case Style:SOT-23; No. of Pins:3 ;RoHS Compliant: Yes