Texas Instruments LM4041C12ILP
1.2-V precision micropower shunt voltage reference with 0.5% accuracy 3-TO-92 -40 to 85
Production
价格与库存
数据表和文档
Texas Instruments
Technical Drawing4 页1 年前
Official datasheet0 页0 年前
Technical Drawing5 页9 年前
Datasheet30 页11 年前
Technical Drawing3 页12 年前
Datasheet2 页19 年前
Mouser
Newark
element14 APAC
SHENGYU ELECTRONICS
库存历史记录
3 个月趋势:
-0.23%
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
EE Concierge
符号封装
Ultra Librarian
符号封装
下载
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
备用零件
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
3
Case/Package
TO-92
TO-92
Number of Pins
Max Output Current
12 mA
12 mA
12 mA
Min Input Voltage
10 V
Max Input Voltage
Min Output Voltage
1.225 V
Max Output Voltage
1.225 V
1.225 V
1.225 V
Tolerance
0.5 %
0.5 %
0.5 %
Temperature Coefficient
15 ppm/°C
Cathode Current
80 µA
75 µA
75 µA
供应链
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
相关零件
Texas InstrumentsLM4041CILPR
Adjustable, precision micropower shunt voltage reference with 0.5% accuracy 3-TO-92 -40 to 85
Texas InstrumentsLM4041CILP
Texas InstrumentsLM4041D12ILP
1.2-V precision micropower shunt voltage reference with 1% accuracy 3-TO-92 -40 to 85
描述
PRECISION MICROPOWER SHUNT VOLTAGE REFERENCE | IC VREF SHUNT 1.225V TO92-3
100ppm/¡æ Fixed 12mA 20¦ÌVrms 1.225V 1.225V 80¦ÌA ¡À0.5% TO-92-3 4.83mm*3.43mm*3.68mm
V-Ref Precision 1.225V 25mA Automotive 3-Pin TO-92 Bulk