Texas Instruments LM4041D12ILP
1.2-V precision micropower shunt voltage reference with 1% accuracy 3-TO-92 -40 to 85
Production
价格与库存
数据表和文档
Texas Instruments
Technical Drawing4 页1 年前
Official datasheet0 页0 年前
Technical Drawing5 页9 年前
Datasheet30 页11 年前
Technical Drawing3 页12 年前
Datasheet2 页19 年前
Mouser
Newark
SHENGYU ELECTRONICS
element14
库存历史记录
3 个月趋势:
+0.00%
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
EE Concierge
符号封装
SnapEDA
封装
下载
Ultra Librarian
符号封装
下载
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
备用零件
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
4
Case/Package
TO-92
TO-92
Number of Pins
3
Max Output Current
12 mA
12 mA
12 mA
Min Input Voltage
10 V
Max Input Voltage
Min Output Voltage
Max Output Voltage
1.225 V
1.225 V
1.225 V
Tolerance
1 %
0.5 %
0.5 %
Temperature Coefficient
Cathode Current
75 µA
75 µA
供应链
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
工程资源
相关零件
Texas InstrumentsLM4041DILPR
Adjustable, precision micropower shunt voltage reference with 1% accuracy 3-TO-92 -40 to 85
Texas InstrumentsLM4041DILP
Texas InstrumentsLM4040D20ILPR
Fixed voltage, 45-µA, precision micropower shunt voltage reference 3-TO-92 -40 to 85
描述
150ppm/¡æ Fixed 12mA 20¦ÌVrms 1.225V 1.225V 80¦ÌA ¡À1% TO-92-3 4.83mm*3.43mm*3.68mm
V-Ref Precision 1.225V 25mA Automotive 3-Pin TO-92 Bulk
Shunt Voltage Reference; Topology:Shunt; Reference Voltage:1.2V; Reference Volt Tolerance ± mV:12mV; Temperature Coefficient:150 ppm; Voltage Reference Case Style:TO-92; No. of Pins:3; Operating Temperature Range:-40°C to +85°C