Texas Instruments LM3S301-IQN20-C2
MCU 32-bit Stellaris ARM Cortex M3 RISC 16KB Flash 3.3V 48-Pin LQFP Tray
NRND
数据表和文档
Texas Instruments
Technical Drawing4 页2 年前
Official datasheet0 页0 年前
Technical Drawing4 页4 年前
Datasheet541 页13 年前
Datasheet532 页15 年前
Technical Drawing2 页27 年前
Newark
Arrow Electronics
iiiC
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
SnapEDA
备用零件
Price @ 1000
Stock
66,580
Authorized Distributors
1
Case/Package
LQFP
LQFP
Number of Pins
48
Core Architecture
ARM
ARM
Data Bus Width
32 b
32 b
Max Frequency
20 MHz
20 MHz
Number of I/Os
33
Interface
SPI, UART, USART
SPI, UART, USART
Memory Type
FLASH
FLASH
Memory Size
16 kB
16 kB
Min Supply Voltage
3 V
3 V
Max Supply Voltage
3.6 V
3.6 V
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
供应链
Lifecycle StatusNRND (Last Updated: 4 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusNRND (Last Updated: 4 days ago)
相关零件
Texas InstrumentsLM3S316-IQN25-C2
Texas InstrumentsLM3S328-IQN25-C2T
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 48LQFP / MCU 32-bit ARM Cortex M3 RISC 16KB Flash 3.3V 48-Pin LQFP T/R
Texas InstrumentsLM3S300-IQN25-C2
STMicroelectronicsSTM32F100C4T6B
MCU 32-bit STM32F1 ARM Cortex M3 RISC 16KB Flash 2.5V/3.3V 48-Pin LQFP Tray
STMicroelectronicsSTM32F100C4T6BTR
MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M3 RISC 16KB Flash 2.5V/3.3V 48-Pin LQFP T/R
描述
Stellaris LM3S301 Microcontroller | IC MCU 32BIT 16KB FLASH 48LQFP
Stellaris LM3S Microcontroller 48-LQFP -40 to 85
32-Bit Microcontroller IC; Controller Family/Series:(ARM Cortex) Stellaris 300; Core Size:32Bit; Memory Size, RAM:2KB; CPU Speed:20MHz; No. of Timers:2; No. of PWM Channels:2; Digital IC Case Style:LQFP ;RoHS Compliant: Yes