Renesas X9251UV24Z-2.7
Ic, digital Potentiometer, cmos, tssop, 24Pin, plastic Rohs Compliant: Yes |Renesas X9251UV24Z-2.7
Production
文档
Integrated Device Technology
Datasheet21 页21 年前
Datasheet21 页21 年前
IHS
Future Electronics
Renesas
DigiKey
CAD 模型
模型信息
来源Renesas
发布日期Aug 12, 2025
符合 IPC 标准IPC-7351B
风格指南修订版本 1.0 - Nov 1, 2024
数据表来源版本 7.00 - Jan 14, 2021
验证
备用零件
Price @ 1000
Stock
90,062
Authorized Distributors
2
Case/Package
TSSOP
TSSOP
Number of Pins
24
Resistance
50 kΩ
50 kΩ
Number of Taps
256
Tolerance
20 %
20 %
Temperature Coefficient
300 ppm/°C
300 ppm/°C
Memory Type
Non-Volatile
Non-Volatile
Interface
SPI
SPI
Min Supply Voltage
2.7 V
Max Supply Voltage
5.5 V
供应链
Country of OriginMalaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8540000000
Introduction Date2004-04-26
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 months ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 2 months ago)
相关零件
Ic,digital Potentiometer,cmos,tssop,24Pin,plastic Rohs Compliant: Yes |Renesas X9259UV24Z-2.7
Single Supply/Low Power/256-Tap/2-Wire bus | IC DGT POT 50KOHM 256TAP 24TSSOP
X9258: 256 Position I2C 50 kOhm Quad Digital Controlled Potentiometer-SSOP-24
Digital Potentiometer 50kOhm 256POS Non-Volatile Linear 24-Pin TSSOP T/R
描述
RoHS Compliant CMOS GULL WING COMMERCIAL Digital Potentiometer 20% -40C 400muA 7.8mm
Quad Digitally-Controlled (XDCP™) Potentiometer
Digital Potentiometer, 4 Func, 50000ohm, Increment/decrement Control Interface, 256 Positions, CMOS, PDSO24