Panasonic HC1-HL-AC120V-F
Power/Signal Relay, SPDT, Momentary, 1300mW (Coil), AC Input, AC Output, Socket Mount
Obsolete
价格与库存
数据表和文档
Panasonic
Datasheet25 页15 年前
Datasheet8 页19 年前
IHS
Electro Sonic
Newark
element14
供应链
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2008-07-04
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2018-09-30
LTD Date2020-06-01
相关零件
Power/Signal Relay, SPDT, Momentary, 1300mW (Coil), AC Input, AC Output, Panel Mount
HC Series 10 A SPDT 240 VAC Plug-In Miniature General Purpose Power Relay
NTE ElectronicsR48-5D10-24
Electromechanical Relay 24VDC 2.4KOhm 10A SPDT(31.12x19.28x29.11)mm THT General Purpose Relay
Power/Signal Relay, SPDT, Momentary, 1300mW (Coil), AC Input, AC Output
TE ConnectivityKUP-5A55-120
Electromechanical Relay SPDT 10A 120VAC 2.25KOhm Bracket Mount
TE ConnectivityKUP-5A15-120
Electromechanical Relay SPDT 10A 120VAC 2.25KOhm Plain Case
描述
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 120V
HC1 Relay (Plug-in w/ LED)
Miniature Power Relay; Series:HC; Relay Type:General Purpose; Coil Voltage VAC Nom:120V; No. of Poles:1; Contacts:SPDT; Relay Mounting:Plug In; Carry Current:10A; Coil Current:11.9mA; Coil Power VAC:1.2VA ;RoHS Compliant: Yes