onsemi NCV4275ADS50R4G
NCV4275A Series 450 mA 5 V Fixed Output LDO Voltage Regulator w/ Reset - D2PAK-5
NRND
价格与库存
数据表和文档
IHS
Datasheet20 页11 年前
Newark
3 个月趋势:
+33.07%
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
Component Search Engine
符号封装
3D下载
SnapEDA
封装
备用零件
Price @ 1000
Stock
51,079
Authorized Distributors
6
Min Input Voltage
5.5 V
5.5 V
Max Input Voltage
42 V
42 V
Polarity
Positive
Positive
Output Type
Fixed
Fixed
Number of Regulators
1
Output Voltage
5 V
5 V
Output Current
450 mA
450 mA
Dropout Voltage
250 mV
250 mV
Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
供应链
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.39.00.60
Introduction Date2008-03-14
Lifecycle StatusNRND (Last Updated: 5 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE, NOT REC (Last Updated: 5 years ago)
相关零件
70dB(100Hz) 200¦ÌA Fixed 400mA 1 5V 4.5V 5V 45V 500mV@ 250mA 20mV 15mV D2PAK-5 , 4.83mm
NCV4276: 5.0 V, 3.3 V, 2.5 V, 1.8 V / 400 mA w/ Enable, w/ 2% or 4% Output Voltage Accuracy LDO
NCV4276B Series 400 mA 2.5 to 20 V Adjustable LDO Voltage Regulator - D2PAK-5
Ddpak 500 Ma Cmos Ldo, Adjusttable Vout, Extended Temp Range Rohs Compliant: Yes
LDO Regulator Pos 0.8V 0.5A Automotive 6-Pin(5+Tab) DDPAK
LDO Regulator Pos 1.8V 0.5A 6-Pin(5+Tab) DDPAK
描述
5.0 V 450 MILLI AMP LOW-DROPOUT VOLTAGE REGULATOR WITH RESET Fixed Positive LDO Regulator, 5V, 0.5V Dropout, BIPolar, PSSO5
Output Type:fixed; Input Voltage Min:5.5V; Input Voltage Max:42V; Fixed Output Voltage Nom.:5V; Adjustable Output Voltage Min:-; Adjustable Output Voltage Max:-; Output Current:450Ma; Dropout Voltage Vdo:250Mv; No. Of Pins:5Pins Rohs Compliant: Yes
NCV4275A Tape & Reel (TR) Surface Mount Over Temperature Reverse Polarity Short Circuit voltage regulator linear 250mV 4.572mm 450mA -40C~150C TJ