onsemi MC33375D-3.3R2G
LDO Regulator, 300 mA, High PSRR, with On/Off Control Vout: 3.3 V
EOL
价格与库存
数据表和文档
IHS
Datasheet17 页4 年前
onsemi
SHENGYU ELECTRONICS
iiiC
Arrow Electronics
库存历史记录
3 个月趋势:
+0.00%
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
SnapEDA
封装
下载
Ultra Librarian
符号封装
下载
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
备用零件
Price @ 1000
Stock
69,842
Authorized Distributors
4
Case/Package
SOP
SOP
Number of Pins
8
Number of Outputs
1
Max Output Current
300 mA
300 mA
Min Input Voltage
4.3 V
4.3 V
Max Input Voltage
12 V
12 V
Min Output Voltage
Max Output Voltage
Accuracy
1 %
1 %
Dropout Voltage
260 mV
260 mV
Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
供应链
Country of OriginPhilippines
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.39.00.60
Introduction Date1999-06-01
Lifecycle StatusEOL (Last Updated: 2 years ago)
LTB Date2022-01-08
LTD Date2022-07-08
Manufacturer Lifecycle StatusLAST SHIPMENTS (Last Updated: 2 years ago)
相关零件
MC33275 Series 300 mA 3.3 V Fixed Output SMT LDO Voltage Regulator - SOIC-8
MC33275 Series 5 V 300 mA Fixed Low Dropout Voltage Regulator - SOIC-8
LDO Regulator, 300 mA, High PSRR Vout: 5.0 V
LDO Regulator Pos 2.7V 0.3A 8-Pin SOIC N T/R
Texas InstrumentsTPS76633DR
250-mA ultra-low IQ low-dropout voltage regulator 8-SOIC -40 to 125
Texas InstrumentsTPS76627D
Single Output LDO, 250mA, Fixed(2.7V), Low Quiescent Current, Power Good (PG) Output 8-SOIC
描述
MC33375 Series 3.3 V 300 mA Surface Mount Low Dropout Voltage Regulator - SOIC-8
LDO Regulator Pos 3.3V 0.3A 8-Pin SOIC N T/R
75dB(120Hz) 200¦ÌA Fixed 300mA 1 3.3V 2.5V 3.3V 13V 500mV@ 300mA 25mV 10mV SOIC-8 , 1.5mm
Fixed Positive LDO Regulator, 3.3V, 0.4V Dropout, BIPolar, PDSO8
Ldo, Fixed, 3.3V, 0.3A, -40 To 125Deg C Rohs Compliant: Yes |Onsemi MC33375D-3.3R2G
IC REG LINEAR 3.3V 300MA 8SOIC
MC33375 Tape & Reel (TR) Surface Mount Over Current Over Temperature voltage regulator linear 260mV 4.9mm 300mA -40C~125C