Nichicon UPV1E470MGD
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 25V, 20% +Tol, 20% -Tol, 47uF, Through Hole Mount
Obsolete
价格与库存
数据表和文档
IHS
Datasheet3 页3 年前
Nichicon SCT
TME
库存历史记录
3 个月趋势:
-14.46%
CAD 模型
从我们值得信赖的合作伙伴处下载 Nichicon UPV1E470MGD 符号、封装和 3D STEP 模型。
来源eCADmCAD文件
Ultra Librarian
符号封装
下载
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
备用零件
Price @ 1000
Stock
875
Authorized Distributors
1
Capacitance
47 µF
47 µF
47 µF
Mount
Through Hole
PCB, Through Hole
PCB, Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
25 V
25 V
25 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
Life (Hours)
5000 hours
2000 hours
Ripple Current
940 µA
125 mA
125 mA
Height - Seated (Max)
12.4968 mm
12.4968 mm
12.4968 mm
供应链
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00
Introduction Date2003-09-22
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2022-11-30
LTD Date2023-11-30
相关零件
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UHE 25V 47muF ±20% 0.197Dia 5.00mm
NichiconUHE1E470MDD
United Chemi-ConEKY-250ELL470ME11D
Cap Aluminum Lytic 47uF 25V 20% (5 X 11mm) Radial 2mm 210mA 5000h 105°C Bulk
Wurth Elektronik860040472001
WCAP-ATUL Aluminum Electrolytic Capacitors
United Chemi-ConEKY-250EC3470ME11D
Cap Aluminum 47uF 25V 20% (5 X 11mm) Radial 3.5mm 210mA 5000h 105°C Bulk
描述
Miniature Sized, Low Impedance, High Reliability Lead Type, 47 μ F, 25 V, RoHS
Nichicon SCT
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL
CAPACITOR ALUM ELECT 47UF, 25V, RADIAL; Capacitor Dielectric Type:Aluminium Electrolytic; Capacitance:47µF; Capacitance Tolerance:± 20%; Voltage Rating:25V; Series:PV; Life Time @ Temperature:1000 hours @ 105°C; Height:11mm ;RoHS Compliant: Yes