Nichicon UPM1V391MHD6
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 35volts 390uF 12.5x15 20% 5LS
数据表和文档
Future Electronics
Datasheet10 页3 年前
Datasheet7 页16 年前
Datasheet7 页18 年前
Nichicon SCT
TME
CAD 模型
从我们值得信赖的合作伙伴处下载 Nichicon UPM1V391MHD6 符号、封装和 3D STEP 模型。
来源eCADmCAD文件
SnapEDA
备用零件
Price @ 1000
Stock
1
Authorized Distributors
4
Capacitance
390 µF
390 µF
390 µF
Mount
Through Hole
PCB, Through Hole
PCB, Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
35 V
35 V
35 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
65 mΩ
65 mΩ
Life (Hours)
5000 hours
5000 hours
Ripple Current
825 mA
1.205 A
1.205 A
Height - Seated (Max)
16.9926 mm
15.0114 mm
15.0114 mm
供应链
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00
Introduction Date2003-09-22
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
相关零件
NichiconUPJ1V391MHD6
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UPJ 35V 390muF ±20% 0.492Dia 12.50mm
KYOCERA AVXUPM1E391MHD6TO
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UPM 25V 390muF ±20% 0.492Dia 12.50mm
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 35V, 20% +Tol, 20% -Tol, 390uF, Through Hole Mount
390uF 25V ±20% 665.5mA@120Hz Plugin,D8xL16mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 25V, 20% +Tol, 20% -Tol, 390uF, Through Hole Mount
描述
PM Series 390 uF 35 V 105°C Ø12.5 x 15mm LS=5mm Radial Aluminum Electrolytic Cap
390uF 35V 60m惟 卤20% 825mA@120Hz Plugin,D12.5xL15mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Capacitor,390Uf,35Vdc,20-% Tol,20+% Tol |Nichicon UPM1V391MHD6
Low Impedance, High Reliability Lead Type, 390 μ F, 35 V, RoHS
Nichicon SCT
CAP ALUM 390UF 20% 35V RADIAL TH