Nichicon UHE1H560MED
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UHE 50V 56muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
Obsolete
数据表和文档
IHS
Datasheet6 页3 年前
Future Electronics
Newark
DigiKey
库存历史记录
3 个月趋势:
+15.45%
CAD 模型
从我们值得信赖的合作伙伴处下载 Nichicon UHE1H560MED 符号、封装和 3D STEP 模型。
来源eCADmCAD文件
Component Search Engine
符号封装
3D下载
Ultra Librarian
符号封装
下载
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
备用零件
Price @ 1000
Stock
37,680
Authorized Distributors
2
Capacitance
56 µF
56 µF
56 µF
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
50 V
50 V
50 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.2 Ω
Life (Hours)
5000 hours
6000 hours
Ripple Current
295 mA
192.5 mA
192.5 mA
Height - Seated (Max)
10.9982 mm
12.4968 mm
12.4968 mm
供应链
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00
Introduction Date2003-09-22
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
相关零件
NichiconUHE1V560MED
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UHE 35V 56muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
United Chemi-ConEKY-500ELL560MF11D
56uF 50V 300mΩ ±20% 118mA@120Hz Plugin Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
United Chemi-ConEKY-350ELL560MF11D
Cap Aluminum Lytic 56uF 35V 20% (6.3 X 11mm) Radial 2.5mm 340mA 5000h 105°C Bulk
KYOCERA AVXUPJ1J560MPD6TD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UPJ 63V 56muF ±20% 0.394Dia 10.00mm
United Chemi-ConEKY-500ETD560MF11D
56uF -40℃~+105℃ 50V ±20% Straight Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
描述
Cap Aluminum Lytic 56uF 50V 20%( 6.3 X 11mm) Radial 2.5mm 295mA 5000h 105C Bulk
56uF 50V 卤20% 206.5mA@120Hz Plugin,D6.3xL11mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 50V, 20% +Tol, 20% -Tol, 56uF, Through Hole Mount
HE Series 56 F 50 V 105°C Ø6.3 x 11 mm LS=2.5mm Radial Aluminum Electrolytic Cap
Aluminum Electrolytic Capacitor 56Uf, 50V, 20%, Radial; Capacitance:56Μf; Voltage(Dc):50V; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Terminals:Pc Pin; Lifetime @ Temperature:1000 Hours @ 85°C; Polarity:Polar; Lead Spacing:2.5Mm Rohs Compliant: Yes |Nichicon UHE1H560MED