Nichicon UCA2E470MHD6
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UCA 250V 47muF ±20% 0.630Dia 16.00mm
数据表和文档
IHS
Datasheet3 页3 年前
Nichicon SCT
TME
Newark
库存历史记录
3 个月趋势:
-4.36%
CAD 模型
从我们值得信赖的合作伙伴处下载 Nichicon UCA2E470MHD6 符号、封装和 3D STEP 模型。
Stock
2,511
Authorized Distributors
2
Capacitance
47 µF
47 µF
47 µF
Mount
Through Hole
PCB, Through Hole
PCB, Through Hole
Voltage Rating (DC)
250 V
250 V
250 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
Life (Hours)
12000 hours
10000 hours
Ripple Current
375 mA
1.4 A
1.4 A
Height - Seated (Max)
21.4884 mm
19.9898 mm
19.9898 mm
Introduction Date2003-09-22
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2023-07-31
相关零件
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 200V, 20% +Tol, 20% -Tol, 47uF
NichiconUCA2D470MHD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UCA 200V 47muF ±20% 0.492Dia 12.50mm
NichiconUCY2E470MHD3
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UCY 250V 47muF ±20% 0.492Dia 12.50mm
PanasonicEEUED2D470
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR ED 200V 47muF ±20% 0.492Dia 12.50mm
PanasonicEEU-ED2E470
Cap Aluminum 47uF 250V 20% (12.5 X 25mm) Radial 5mm 920mA 10000h 105°C Bulk
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR BXC 250V 47muF ±20% 0.492Dia 12.50mm
描述
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 250V, 20% +Tol, 20% -Tol, 47uF, Through Hole Mount
Miniature Sized, High Ripple Current, Long Life Lead Type, 47 μ F, 250 V, RoHS
Nichicon SCT
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL TH
Capacitor Alum Elect, 47Uf, 250V, 20%, Radial; Capacitance:47Μf; Voltage(Dc):250V; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Terminals:Pc Pin; Lifetime @ Temperature:1000 Hours @ 105°C; Polarity:Polar; Lead Spacing:5Mm; Product Length:-Rohs Compliant: Yes |Nichicon UCA2E470MHD6