KYOCERA AVX UCA2C101MHD6TN
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 160V, 20% +Tol, 20% -Tol, 100uF
Obsolete
数据表和文档
Stock
128
Authorized Distributors
0
Capacitance
100 µF
100 µF
100 µF
Mount
Through Hole
PCB, Through Hole
PCB, Through Hole
Voltage Rating (DC)
160 V
160 V
160 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
Life (Hours)
12000 hours
5000 hours
Ripple Current
1.18 A
1.06 A
1.06 A
Height - Seated (Max)
21.4884 mm
19.9898 mm
19.9898 mm
Introduction Date2010-08-27
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2024-06-30
LTD Date2026-06-30
相关零件
NichiconUCA2D101MHD6
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UCA 200V 100muF ±20% 0.709Dia 18.00mm
NichiconUCA2D101MHD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UCA 200V 100muF ±20% 0.630Dia 16.00mm
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 200V, 20% +Tol, 20% -Tol, 100uF
PanasonicEEU-ED2D101
Cap Aluminum 100uF 200V 20% (16 X 25mm) Radial 7.5mm 1300mA 10000h 105°C Bulk
PanasonicEEU-ED2D101S
ED Radial Can aluminum electrolytic capacitor 0.709Dia 18.00mm ±20% 100muF 200V
United Chemi-ConEKXG201ETD101ML20S
Cap Aluminum Lytic 100uF 200V 20% (16 X 20mm) Radial 7.5mm 630mA 10000h 105C Ammo
描述
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UCA 160V 100muF ±20% 0.709Dia 18.00mm
100uF 160V 卤20% 590mA@120Hz Plugin,D18xL21.5mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL