Nichicon TVX1H471MCD1LT
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 50V, 20% +Tol, 20% -Tol, 470uF
数据表和文档
IHS
Datasheet2 页11 年前
Newark
备用零件
Price @ 1000
Stock
1
Authorized Distributors
0
Capacitance
470 µF
470 µF
Mount
Through Hole
PCB, Through Hole
Case/Package
Axial
Axial
Voltage Rating (DC)
50 V
50 V
Tolerance
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
353 mΩ
Life (Hours)
2000 hours
2000 hours
Ripple Current
730 mA
740 mA
Height - Seated (Max)
供应链
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00
Introduction Date2010-08-27
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 1 year ago)
LTB Date2019-10-31
LTD Date2020-03-31
相关零件
NichiconTVX1J471MCD
VX Series 470 uF 63 V 85°C Ø13 x 31.5mm Axial Aluminum Electrolytic Cap
NichiconTVX1V471MCD
Aluminum Electrolytic Capacitor, 470UF, 35V, Axial
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 35V, 20% +Tol, 20% -Tol, 470uF
Cornell DubilierSKA471M050
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 50V, 20% +Tol, 20% -Tol, 470uF, Through Hole Mount
描述
VX Series 470 uF 50 V 85°C Ø13 x 26 mm Axial Aluminum Electrolytic Cap
Capacitor; Cap 470uF Inside Tape 52.4mm.
Aluminum Electrolytic Capacitor, 470Uf, 50V, 20%, Axial, Full Reel; Capacitance:470Μf; Voltage(Dc):50V; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Terminals:Pc Pin; Lifetime @ Temperature:1000 Hours @ 105°C; Polarity:Polar; Esr:- Rohs Compliant: Yes |Nichicon TVX1H471MCD1LT