Nichicon LQS2G471MELB45
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 400V, 20% +Tol, 20% -Tol, 470uF, Through Hole Mount
Production
价格与库存
数据表和文档
IHS
Datasheet2 页3 年前
Nichicon SCT
库存历史记录
3 个月趋势:
+0.00%
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
Ultra Librarian
符号封装
下载
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
备用零件
Price @ 1000
Stock
225
Authorized Distributors
4
Capacitance
470 µF
470 µF
470 µF
Mount
Through Hole
Screw
Screw
Case/Package
Radial
Aluminum
Aluminum
Voltage Rating (DC)
400 V
400 V
400 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
529 mΩ
529 mΩ
Life (Hours)
3000 hours
2000 hours
Ripple Current
1.68 A
1.68 A
1.68 A
Height - Seated (Max)
46.99 mm
45.0088 mm
45.0088 mm
供应链
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00
Introduction Date2005-09-22
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
相关零件
PanasonicEETHD2W471KJ
Cap Aluminum 470uF 450V 20% (30 X 45mm) 10mm 1740mA 3000 hr 105°C Bulk
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR LGN 450V 470muF ±20% 1.378Dia 35.00mm
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 450V, 20% +Tol, 20% -Tol, 470uF, Through Hole Mount
Cornell Dubilier381LX471M450A052
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 381LX 450V 470muF ±20% 1.378Dia 35.00mm
United Chemi-ConESMM451VSN471MA45S
Cap Aluminum Lytic 470uF 450V 20% (35 X 45mm) Snap-In 10mm 2680mA 3000h 85C
描述
卤20% 2.002A@50kHz 10mm 400V 470uF Plugin,D30xL45mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
470¦ÌF 400V ¡À20% 10mm 3000h@ 105¡ãC 1.68A@ 120Hz,2.002A@ 50kHz ,D30xL45mm , 47mm
Snap In & Terminal/ Bulk |Nichicon LQS2G471MELB45
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP TH
105degC Permissible for Rapid Charge and Discharge Application Snap-in Terminal Type, 470 μ F, 400 V, -25 to 105°C, RoHS