Nichicon LGW2E102MELB40
Cap Aluminum Lytic 1000uF 250V 20% (30 X 40mm) Snap-In 10mm 3300mA 3000h 105C Bulk
Production
价格与库存
数据表和文档
Future Electronics
Datasheet2 页3 年前
Datasheet2 页6 年前
Datasheet2 页16 年前
库存历史记录
3 个月趋势:
-29.27%
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
Ultra Librarian
符号封装
下载
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
备用零件
Price @ 1000
Stock
24,097
Authorized Distributors
6
Capacitance
1 mF
1 mF
1 mF
Mount
Through Hole
Screw
Screw
Case/Package
Radial
Aluminum
Aluminum
Voltage Rating (DC)
250 V
250 V
250 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
Life (Hours)
3000 hours
3000 hours
Ripple Current
3.3 A
2.66 A
2.66 A
Height - Seated (Max)
40.005 mm
42.4942 mm
42.4942 mm
供应链
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00
Introduction Date2007-10-23
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
相关零件
Cornell Dubilier381LR102M250A042
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 381LR 250V 1000muF ±20% 1.378Dia 35.00mm
Cornell Dubilier380LX102M200A022
Cap Aluminum 1000uF 200V 20% (35 X 30mm) Snap-In 10mm 0.199 Ohm 3300mA 3000h 85°C
Cornell DubilierSLP102M250H7P3
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 1000uF 250V 20% 105C
KYOCERA AVXLGU2E102MELB
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR LGU 250V 1000muF ±20% 1.181Dia 30.00mm
PanasonicECOS2EB102EA
Cap Aluminum 1000uF 250V 20% (35 X 40mm) Solder Pin 10mm 0.199 Ohm 2200mA 3000h 105°C Bulk
PanasonicECOS2DP102CA
Cap Aluminum 1000uF 200V 20% (25 X 50mm) Snap-In 10mm 0.199 Ohm 3250mA 3000h 85°C Bulk
描述
GW Series 250 V 1000 uF 30 x 40 mm Snap In Aluminum Electrolytic Capacitor
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 250V, 20% +Tol, 20% -Tol, 1000uF, Through Hole Mount
1mF 250V ¡À20% 10mm 3000h@ 105¡ãC 3.3A@ 120Hz,4.95A@ 50kHz ,D30xL40mm , 30mm*40mm*40mm
105degC High Ripple Current Snap-in Terminal Type, 1000 μ F, 250 V, -40 to 105°C, RoHS
Nichicon SCT
Snap In & Terminal/ Bulk |Nichicon LGW2E102MELB40
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP TH