Infineon IPW60R041C6FKSA1
Trans MOSFET N-CH 650V 77.5A 3-Pin(3+Tab) TO-247 Tube
NRND
价格与库存
数据表和文档
Farnell
Datasheet13 页15 年前
iiiC
库存历史记录
3 个月趋势:
+166%
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
Component Search Engine
符号封装
3D下载
EE Concierge
符号封装
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
供应链
Country of OriginGermany, Mainland China, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2010-09-27
Lifecycle StatusNRND (Last Updated: 2 weeks ago)
相关零件
onsemiFCH76N60N
N-Channel Power MOSFET, SUPREMOS®, FAST, 600V, 76A, 36mΩ, TO-247
N-Channel Power MOSFET, SUPREMOS®, FRFET®, 600 V, 72.8 A, 38 mΩ, TO-247
STMicroelectronicsSTW70N60M2
N-channel 600 V, 0.031 Ohm typ., 68 A MDmesh M2 Power MOSFET in TO-247 package
STMicroelectronicsSTW62NM60N
N-channel 600 V, 0.04 Ohm typ., 65 A MDmesh(TM) II Power MOSFET in a TO-247 package
STMicroelectronicsSTW88N65M5
N-channel 650 V, 0.024 Ohm typ., 84 A MDmesh M5 Power MOSFET in TO-247 package
N-Channel Power MOSFET, SUPERFET® II, Easy Drive, 600 V, 77 A, 41 mΩ, TO-247
描述
Infineon SCT
Mosfet, N Channel, 650V, 77.5A, To-247-3; Channel Type:N Channel; Drain Source Voltage Vds:650V; Continuous Drain Current Id:77.5A; Transistor Mounting:Through Hole; Rds(On) Test Voltage:10V; Gate Source Threshold Voltage Max:3V Rohs Compliant: Yes |Infineon IPW60R041C6FKSA1.
MOSFET,N CH,600V,77.5A,TO247; Transistor Polarity:N Channel; Continuous Drain Current Id:77.5A; Drain Source Voltage Vds:600V; On Resistance Rds(on):0.037ohm; Rds(on) Test Voltage Vgs:10V; Threshold Voltage Vgs Typ:3V; Power Dissipation Pd:481W; Operating Temperature Range:-55°C to +150°C; Transistor Case Style:TO-247; No. of Pins:3; SVHC:No SVHC (20-Jun-2011); Current Id Max:77.5A; Power Dissipation Pd:481W; Voltage Vgs Max:30V
CoolMOS™ C6 combines Infineon's experience as the leading superjunction MOSFET supplier with best-in-class innovation. The C6 devices provide all benefits of a fast switching superjunction MOSFET while not sacrificing ease of use. Extremely low switching and conduction losses make switching applications even more efficient, compact, lighter and cooler.600V CoolMOS™ C6 is replacement for 600V CoolMOS™ C3650V CoolMOS™ C6 is replacement for 650V CoolMOS™ C3