Infineon IPB011N04NGATMA1
Transistor, Optimos 3 Power Mosfet, N-channel, Normal Level, 40V, 180A, TO263-7
Obsolete
价格与库存
数据表和文档
Newark
Datasheet9 页15 年前
_legacy Avnet
iiiC
库存历史记录
3 个月趋势:
-28.74%
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
EE Concierge
符号封装
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
供应链
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.29.00.95
Introduction Date2007-12-04
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2025-03-31
LTD Date2025-09-30
相关零件
onsemiFDB8441
Trans MOSFET N-CH 40V 80A Automotive 3-Pin(2+Tab) D2PAK T/R
Trans MOSFET N-CH 40V 120A 3-Pin(2+Tab) D2PAK T/R
Trans MOSFET N-CH 40V 120A 3-Pin(2+Tab) D2PAK
onsemiFDB8442
Trans MOSFET N-CH 40V 80A 3-Pin(2+Tab) D2PAK T/R
onsemiFDB8447L
Trans MOSFET N-CH 40V 15A 3-Pin(2+Tab) D2PAK T/R
InfineonIPB075N04L G
Trans MOSFET N-CH 40V 50A 3-Pin(2+Tab) TO-263
描述
Trans MOSFET N-CH 40V 180A 7-Pin(6+Tab) D2PAK T/R
250W 20V 4V 188nC@ 10V 1N 40V 1.1m¦¸@ 10V 180A 16nF@ 20V TO-263 , 10mm*9.25mm*4.4mm
180 A 40 V 0.0011 ohm N-CHANNEL Si POWER MOSFET
Power Field-Effect Transistor, 180A I(D), 40V, 0.0011ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET
OptiMOS™ 40V is a perfect choice for synchronous rectification in switched mode power supplies (SMPS) such as those found in servers and desktops. In addition these devices can be used for a broad range of industrial applications including motor control and fast switching DC-DC converter.