Infineon FZ900R12KP4HOSA1
Insulated Gate Bipolar Transistor, 900A I(C), 1200V V(BR)CES, N-Channel
Production
数据表和文档
Infineon
Datasheet1 页14 年前
IHS
iiiC
_legacy Avnet
库存历史记录
3 个月趋势:
+67.86%
供应链
Country of OriginHungary
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.29.00.95
Introduction Date2009-02-13
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
相关零件
62 mm 1200 V, 600 A single switch IGBT module with TRENCHSTOP™ IGBT3 and Emitter Controlled 3 Diode.
Trans IGBT Module N-CH 1200V 900A 2500000mW 4-Pin Case D-4 Box
Trans IGBT Module N-CH 1200V 650A 2250000mW Automotive 4-Pin 62MM-2 Tray
62 mm 1200 V, 600 A single switch IGBT module with IGBT2 fast for high-frequency switching.
MicrochipAPTGT600A60G
APTGT600x Series 600 V 700 A Trench + Field Stop IGBT® Power Module - SP6
Pm-Igbt-Tfs-D4 Rohs Compliant: Yes |Microchip Technology APTGT600U170D4G
描述
1200 V, 900 A 62mm C-Series module with Trench/Fieldstop IGBT4
Our well-known 62 mm 1200 V single switch IGBT modules with IGBT4 are the right choice for your design, AG-62MM-2, RoHS
Infineon SCT
IGBT MODULE, 1.2KV, 900A, MODULE;
Igbt, 1.2Kv, 900A, Module; Continuous Collector Current:900A; Collector Emitter Saturation Voltage:2.05V; Power Dissipation:-; Operating Temperature Max:150°C; Igbt Termination:Tab; Collector Emitter Voltage Max:1.2Kv Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies FZ900R12KP4HOSA1
Our well-known 62 mm 1200V single switch IGBT modules with IGBT4 are the right choice for your design. | Summary of Features: Superior solution for frequency controlled inverter drives; UL/CSA Certification with UL1557 E83336; Operating temperature up to 150 C; Optimized switching characteristic like softness and reduced switching losses; Existing packages with higher current capability; RoHS compliant | Benefits: Flexibility; Optimal electrical performance; Highest reliability | Target Applications: drives; solar; cav; ups; induction-heating; welding