Infineon FZ600R12KE3HOSA1
62 mm 1200 V, 600 A single switch IGBT module with TRENCHSTOP™ IGBT3 and Emitter Controlled 3 Diode.
Production
数据表和文档
Infineon
Datasheet1 页14 年前
IHS
TME
element14 APAC
_legacy Avnet
库存历史记录
3 个月趋势:
-43.30%
供应链
Country of OriginHungary
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2003-10-13
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
相关零件
Trans IGBT Module N-CH 1200V 650A 2250000mW Automotive 4-Pin 62MM-2 Tray
InfineonFS50R12KE3
Trans IGBT Module N-CH 1200V 75A 270000mW 28-Pin ECONO 2 Tray
IGBT Array & Module Transistor, Dual NPN, 580 A, 1.75 V, 2.4 kW, 1.2 kV, Module
Trans IGBT Module N-CH 1200V 55A 208000mW 32-Pin Case SP-3 Tube
Trans IGBT Module N-CH 1200V 220A 690000mW 7-Pin Case SP-6 Tube
Trans IGBT Module N-CH 1200V 75A 270000mW 32-Pin Case SP-3 Tube
描述
Trans IGBT Module N-CH 1200V 900A 2800W 4-Pin 62MM-2 Tray
1200 V, 600 A single switch IGBT module, AG-62MM-2, RoHS
Infineon SCT
Transistor IGBT Module N-CH 1.2kV 900A ±20V Screw Tray
Avnet Japan
Insulated Gate Bipolar Transistor, 900A I(C), 1200V V(BR)CES, N-Channel
2.8KW 1.7V 1.2KV 900A AG-62MM-2 106.4mm*61.4mm*36.5mm
IGBT Modules 1200V 600A SINGLE
IGBT MODULE, 1200V; Transistor Polarity:N Channel; DC Collector Current:900A; Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on):2.15V; Power Dissipation Pd:2.8kW; Collector Emitter Voltage V(br)ceo:1.2kV; Transistor Case Styl
IGBT MODULE, 1200V; Transistor Type:IGBT Module; Voltage, Vces:1200V; Current Ic Continuous a Max:600A; Voltage, Vce Sat Max:2.15V; Power Dissipation:2800W; Case Style:Custom; Termination Type:Screw; Operating Temperature Range:-40°C to +125°C; SVHC:Cobalt dichloride; Collector-to-Emitter Breakdown Voltage:1200V; Current Temperature:80°C; Current, Icm Pulsed:1200A; Full Power Rating Temperature:25°C; Power Dissipation Pd:2800W; Rise Time:90ns; Voltage, Vce Sat Typ:1.7V