Infineon FZ600R12KS4HOSA1
62 mm 1200 V, 600 A single switch IGBT module with IGBT2 fast for high-frequency switching.
Production
数据表和文档
Infineon
Datasheet1 页14 年前
IHS
Newark
Elcodis
_legacy Avnet
库存历史记录
3 个月趋势:
-20.70%
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
EE Concierge
符号封装
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
供应链
Country of OriginHungary
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2004-09-16
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
相关零件
Insulated Gate Bipolar Transistor, 800A I(C), 1700V V(BR)CES, N-Channel
MicrochipAPTGT600SK60G
APTGT600x Series 600 V 700 A Trench + Field Stop IGBT Power Module - SP6
EconoDUAL™3 600 V, 600 A dual IGBT module with TRENCHSTOP™ IGBT3, emitter controlled 3 diode and NTC.
MicrochipAPTGT600A60G
Trans IGBT Module N-CH 1200V 995A 4050000mW Automotive 11-Pin ECONOD-3 Tray
Trans IGBT Module N-CH 1200V 560A 1785000mW 7-Pin Case SP-6 Tube
描述
Trans IGBT Module N-CH 1200V 700A 3900000mW 5-Pin 62MM-2 Tray
Infineon FZ600R12KS4HOSA1 Single IGBT Module, 700 A 1200 V AG-62MM-2, Panel Mount
TRANSISTOR, IGBT MODULE, 1.2KV, 700A; Transistor Polarity: N Channel; DC Collector Current: 700A; Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on): 3.2V; Power Dissipation Pd: 3.9kW; Collector Emitter Voltage V(br)ceo: 1.2kV; Tra
Transistor, Igbt Module, 1.2Kv, 700A; Continuous Collector Current:700A; Collector Emitter Saturation Voltage:3.2V; Power Dissipation:3.9Kw; Operating Temperature Max:125°C; Igbt Termination:Stud; Collector Emitter Voltage Max:1.2Kv Rohs Compliant: Yes |Infineon FZ600R12KS4HOSA1