Bourns SDR1307A-121K
Inductor Power Unshielded Wirewound 120uH 10% 100KHz 20Q-Factor Ferrite 1.8A 210mOhm DCR Automotive T/R
数据表和文档
Farnell
Datasheet4 页6 年前
Master Electronics
Stock
33,304
Inductance
120 µH
120 µH
Tolerance
10 %
10 %
Current Rating
1.8 A
1.8 A
DC Resistance (DCR)
210 mΩ
210 mΩ
Q Factor
20
Test Frequency
100 kHz
100 kHz
Introduction Date2013-08-21
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
相关零件
Inductor Power Unshielded Wirewound 120uH 10% 100KHz 20Q-Factor Ferrite 1.8A 0.21Ohm DCR T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 120uH 10% 1KHz 16Q-Factor Ferrite 1.95A 0.2Ohm DCR T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 120uH 10% 1KHz 26Q-Factor Ferrite 1.65A 0.21Ohm DCR T/R
Inductor Power Unshielded Drum Core 120uH 10% 1KHz Ferrite 1.5A 0.2Ohm DCR Pin Bulk
Ind 120.00 Uh 2.000 A 127.00 Mohm/ Bulk Rohs Compliant: Yes |Abracon AIUR-06-121K
Ind 120.00 Uh 0.670 A 240.00 Mohm/ Plate Rohs Compliant: Yes |Abracon AIUR-02H-121K
描述
General Purpose Inductor, 120uH, 10%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 5151
Surface Mount Power Inductor, Aec-Q200 Sdr1307A Series, 120 H, 10%, Unshielded, 0.21 Ohm, 1.8 A Rohs Compliant: Yes |Bourns, Inc. SDR1307A-121K
INDUCTOR, 120UH, 2.8A, 10%, POWER; Inductance: 120µH; RMS Current (Irms): 1.8A; Inductor Construction: Unshielded; Saturation Current (Isat): 2.8A; Product Range: SDR1307A Series; Power Inductor Case: 13mm x 7mm; DC Resistance Max: 0.21ohm; Inductance Tolerance: ± 10%; SVHC: No SVHC (15-Jan-2018); Automotive Qualification Standard: AEC-Q200