Bourns 3360C-1-503LF
Potentiometer, Conductive Plastic, 0.25W, 50000ohm, 20% +/-Tol, 1000ppm/Cel, 1 Turn(s), 2619
Production
价格与库存
数据表和文档
IHS
Datasheet2 页8 年前
Electro Sonic
备用零件
Price @ 1000
Stock
10,517
Authorized Distributors
5
Resistance
50 kΩ
50 kΩ
Mount
Panel, Through Hole
Panel
Case/Package
Termination
Pin
PCB
Number of Turns
1
Tolerance
20 %
20 %
Power Rating
250 mW
250 mW
Composition
Conductive Plastic
Conductive Plastic
Temperature Coefficient
1000 ppm/°C
1000 ppm/°C
供应链
Country of OriginCosta Rica
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.40.80.70
Introduction Date2006-02-22
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
相关零件
Potentiometer, Conductive Plastic, 0.25W, 50000ohm, 20% +/-Tol, 1000ppm/Cel, 1 Turn(s)
TT ElectronicsP091S-QC15BR50K
Potentiometer, Conductive Plastic, 0.05W, 50000ohm, 20% +/-Tol, 1 Turn(s)
TT ElectronicsP120K-Y20BR50K
PanasonicEVMAASA00B54
Res Cermet Trimmer 50K Ohm 25% 3/10W 1Turn 3.6mm (7.8 X 6.9 X 7.6mm) Pin Thru-Hole Ammo Pack
描述
±20% ±1000ppm/℃ 250mW 50kΩ Potentiometers, Variable Resistors ROHS
Panel Control-6Mm Sq St Cond Plastic /Tray Packaging Rohs Compliant: Yes |Bourns, Inc. 3360C-1-503LF
POT 50K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Res Conductive Plastic POT 50K Ohm 20% 1/4W 1(Elec)/1(Mech)Turn 2.36mm (6.71 X 6.78 X 17.4mm) Pin Panel Mount/Through Hole