APEM Q8P1CXXG12E
LED Panel Mount Indicator Uni-Color Green 40mcd Automotive 2-Pin
Production
价格与库存
数据表和文档
Electro Sonic
Newark
Master Electronics
TME
库存历史记录
3 个月趋势:
-32.42%
备用零件
此零件
备用零件
Price @ 1000
Stock
16,318
Authorized Distributors
6
Illumination Color
Green
Green
Lens Color
Case/Package
Number of Pins
Luminous Intensity
40 mcd
40 mcd
Lens Style
Diffused
Diffused
Forward Voltage
Forward Current
20 mA
20 mA
Test Current
Viewing Angle
100 °
100 °
Dominant Wavelength
Introduction Date2005-04-28
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
相关零件
LED Panel Mount Indicator Uni-Color Green 8mcd 2-Pin
LED Panel Mount Indicator Uni-Color Green 12mcd 2-Pin
LED Panel Mount Indicator Uni-Color Green 50mcd Automotive 2-Pin
PUSHBUTTON SWITCH, RP8100,SPST, OFF-(ON),ROUND BLK CAP, GRN LED,125MA,125VAC, SLDR
Pushbutton Switch, SPST, Latched, 1.5A, 250VDC, Solder Terminal, Panel Mount-threaded
Pushbutton Switch, SPST, Momentary, 1.5A, 250VDC, Solder Terminal, Panel Mount-threaded
描述
PANEL MOUNT INDICATOR, LED, 8MM, GREEN, 2.2V; LED Color: Green; Mounting Hole Dia: 8mm; Operating Voltage: 12VDC; Forward Current If: 20mA; Luminous Intensity: 40mcd; IP / NEMA Rating: IP67; Packaging: Each; F
APEM 8 mm Fixed Green panel mount LED with Bright Chrome Prominent Bezel Solder Lug / Fastons (2.8x0.8) Terminals and IP67 Sealing Voltage is configured at 12 VDC .
Forward Current (If) mA = 20 / Luminous Intensity mcd = 60 / Operating Voltage Max. V = 12 / Termination Type = Solder Lug / Faston 2.8 x 0.8 mm / AC or DC Operation = DC / IP / NEMA Rating = IP67 / Mounting Hole Diameter mm = 8 / Illumination Type = Fixed / LED Colour = Green