Infineon IPP60R160C6XKSA1
Trans MOSFET N-CH 600V 23.8A 3-Pin(3+Tab) TO-220
NRND
Preço e estoque
Fichas técnicas e documentos
Baixe as fichas de dados e a documentação do fabricante para Infineon IPP60R160C6XKSA1.
IHS
Datasheet18 páginas8 anos atrás
Upverter
Farnell
_legacy Avnet
Histórico de estoque
Tendência de 3 meses:
+341%
SímboloPegada
SnapEDA
Pegada
Baixar
Introduction Date2009-09-24
Lifecycle StatusNRND (Last Updated: 2 weeks ago)
Peças relacionadas
Trans MOSFET N-CH 500V 17A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Tube
In a Tube of 450, N-Channel MOSFET, 26.7 A, 600 V, 3 + Tab-Pin TO-220FP Infineon IPAW60R190CEXKSA1
208KW 20V 3.9V 87nC@ 10V 1N 600V 190m¦¸@ 10V 20.7A 2.4nF@ 25V TO-220 10mm*440cm*9.25mm
STMicroelectronicsSTF28NM50N
N-channel 500 V, 0.135 Ohm typ., 21 A MDmesh(TM) II Power MOSFET in TO-220FP package
STMicroelectronicsSTF24NM60N
N-channel 600 V, 0.168 Ohm, 17 A MDmesh(TM) II Power MOSFET TO-220FP
N-Channel Power MOSFET, SUPERFET® II, Easy Drive, 600 V, 20.6 A, 190 mΩ, TO-220F
Descrições
Descrições de Infineon IPP60R160C6XKSA1 fornecidas pelos seus distribuidores.
IPP60R160C6 Series 600 V 23.8 A 160 mOhm Single N-Channel MOSFET - TO-220-3
Power Field-Effect Transistor, 23.8A I(D), 600V, 0.16ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-220AB
Infineon SCT
MOSFET,N CH,600V,23.8A,TO220; Transistor Polarity:N Channel; Continuous Drain Current Id:23.8A; Drain Source Voltage Vds:600V; On Resistance Rds(on):0.14ohm; Rds(on) Test Voltage Vgs:10V; Threshold Voltage Vgs Typ:3V; Power Dissipation Pd:176W; Operating Temperature Range:-55°C to +150°C; Transistor Case Style:TO-220; No. of Pins:3; SVHC:No SVHC (20-Jun-2011); Current Id Max:23.8A; Power Dissipation Pd:176W; Voltage Vgs Max:30V
CoolMOS™ C6 combines Infineon's experience as the leading superjunction MOSFET supplier with best-in-class innovation. The C6 devices provide all benefits of a fast switching superjunction MOSFET while not sacrificing ease of use. Extremely low switching and conduction losses make switching applications even more efficient, compact, lighter and cooler.600V CoolMOS™ C6 is replacement for 600V CoolMOS™ C3650V CoolMOS™ C6 is replacement for 650V CoolMOS™ C3