Analog Devices OP200GSZ-REEL
ROHS3Compliant EAR99 OP200 Tape & Reel (TR) op amp amplifier circuit 10.3mm 0.01muA 18V 500kHz
Production
Preço e estoque
Fichas técnicas e documentos
Baixe as fichas de dados e a documentação do fabricante para Analog Devices OP200GSZ-REEL.
Analog Devices
Datasheet16 páginas13 anos atrás
Official datasheet0 páginashá 0 anos
Arrow Electronics
Newark
SHENGYU ELECTRONICS
iiiC
Histórico de estoque
Tendência de 3 meses:
-11.14%
Modelos CAD
FONTEeCADmCADARQUIVOS
EE Concierge
SímboloPegada
SnapEDA
Pegada
3DBaixar
Ultra Librarian
SímboloPegada
Baixar
O site do parceiro será aberto em uma nova aba ao baixar os seus modelos CAD
Peças alternativas
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Case/Package
SOIC
SOIC W
Number of Pins
16
Number of Circuits
2
Slew Rate
0.15 V/µs
0.15 V/µs
Gain Bandwidth Product
500 kHz
500 kHz
Input Offset Voltage (Vos)
75 µV
75 µV
Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
124 dB
124 dB
Common Mode Rejection Ratio
130 dB
130 dB
Min Supply Voltage
3 V
Max Supply Voltage
20 V
18 V
Operating Supply Current
1.55 mA
1.55 mA
Cadeia de suprimentos
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusPRODUCTION (Last Updated: 3 years ago)
Peças relacionadas
Analog DevicesOP200GS
Non-RoHS Compliant R-PDSO-G16 TIN LEAD Tube op amp buffer circuit 10.3mm 0.01muA -15V 500kHz
Analog DevicesOP270GSZ
ROHS3Compliant EAR99 OP270 Matte Tin (Sn) op amp buffer circuit 10.5mm 0.08muA 15V 5000kHz
Analog DevicesOP270GSZ-REEL
ROHS3Compliant EAR99 OP270 Matte Tin (Sn) op amp buffer circuit 10.3mm 0.08muA 75muV 5000kHz
ROHS3Compliant EAR99 NE5532 Tin (Sn) op amp buffer circuit 10.45mm 1muA 4mV 10000kHz
onsemiNE5532DG
NE Series 9 V/us 22 V SMT Dual Low Noise Operational Amplifier - SOIC-16
Texas InstrumentsINA2128UA/1K
Dual, Low Power INSTRUMENTATION AMPLIFIER | IC INST AMP 2 CIRCUIT 16SOIC
Descrições
Descrições de Analog Devices OP200GSZ-REEL fornecidas pelos seus distribuidores.
Op Amp Dual Low Power Amplifier ±20V 16-Pin SOIC W T/R
The OP200 is the first monolithic dual operational amplifier to offer OP77 type precision performance. Available in the industry standard 8-lead pinout, the OP200 combines precision performance with the space and cost savings offered by a dual amplifier. The OP200 features an extremely low input offset voltage of less than 75 µV with a drift below 0.5 µV/°C, guaranteed over the full military temperature range. Open-loop gain of the OP200 exceeds 5,000,000 into a 10 kO load; input bias current is under 2 nA; CMRR is over 120 dB; and PSRR is below 1.8 µV/V. On-chip Zener zap trimming is used to achieve the extremely low input offset voltage of the OP200 and eliminates the need for offset pulling. Power consumption of the OP200 is low, with each amplifier drawing less than 725 µA of supply current. The total current drawn by the dual OP200 is less than one-half that of a single OP07, yet the OP200 offers significant improvements over this industry-standard op amp. The voltage noise density of the OP200, 11 nV/vHz at 1 kHz, is half that of most competitive devices. The OP200 is an ideal choice for applications requiring multiple precision op amps and where low power consumption is critical. For a quad precision op amp, see the OP400.