TDK-Lambda RTHN-5006
Power Line Filter 60Hz 6A 500VAC/500VDC Terminal Block Flange Mount
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TDK-Lambda RTHN-5006.
IHS
Datasheet5 pages7 years ago
Sager Power Systems
JRH Electronics
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
-30.77%
CAD Models
Download TDK-Lambda RTHN-5006 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Introduction Date2008-01-10
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 8 months ago)
Manufacturer Lifecycle StatusCURRENT/AVAILABLE (Last Updated: 8 months ago)
Descriptions
Descriptions of TDK-Lambda RTHN-5006 provided by its distributors.
Power Supply; 500V (AC; DC)Filter; 500VAC6A; Screw terminations
Power Line EMC Filters, 3-phase/3-line(500V), Rated Current:6A, Wide range high attenuation, Block terminal
FILTER, 500VAC 6A, SCREW TERMINATIONS
Three Phase EMI Filter, 500V, 60HzHz
Power Line Filters Filter 500VAC 6A
LINE FILT 500VDC 500VAC 6A CHAS
LINE FILTER 500VAC/VDC 6A CHASS
Power Line Filter, 3-Ph, 6A, 500Vac/Vdc; Filter Applications:General Purpose; Voltage Rating:500V; Current Rating:6A; No. Of Phases:Three Phase; No. Of Stages:2 Stage; Filter Input Terminals:Terminal Block; Product Range:Rthn Series Rohs Compliant: Yes |Tdk-Lambda RTHN-5006