TDK-Lambda RSEG-20R5
Power Line Filter, General Purpose, 250 V, 500 mA, Single Phase, 1 Stage, Through Hole
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TDK-Lambda RSEG-20R5.
IHS
Datasheet4 pages7 years ago
Datasheet4 pages9 years ago
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
Download TDK-Lambda RSEG-20R5 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Introduction Date2012-06-18
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 8 months ago)
Manufacturer Lifecycle StatusCURRENT/AVAILABLE (Last Updated: 8 months ago)
Descriptions
Descriptions of TDK-Lambda RSEG-20R5 provided by its distributors.
Power Line EMC Filters, 1-phase(250V), Rated Current:0.5A, Multipurpose, On board type
Single-Phase Filter Through Hole Plugin EMC Filters ROHS
Power Line Filters Filter, 250VAC 0.5A, Board Mount
Single Phase EMI Filter, 250V, 60Hz
LINE FILTER 250VDC/VAC 0.5A TH
LINE FILTER 250VAC/VDC 0.5A TH
Power Line Filter, 1-Ph, 0.5A/250Vac/Vdc; Filter Applications:General Purpose; Voltage Rating:250V; Current Rating:500Ma; No. Of Phases:Single Phase; No. Of Stages:1 Stage; Filter Input Terminals:Pc Pins; Product Range:Rseg Series Rohs Compliant: Yes |Tdk-Lambda RSEG-20R5