TDK-Lambda RSAL-20R5A
Power Line Filter 60Hz 0.5A 250VAC/250VDC Solder Lug Flange Mount
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TDK-Lambda RSAL-20R5A.
IHS
Datasheet7 pages7 years ago
Sager Power Systems
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
Download TDK-Lambda RSAL-20R5A symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Introduction Date2008-10-07
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 8 months ago)
Manufacturer Lifecycle StatusCURRENT/AVAILABLE (Last Updated: 8 months ago)
Descriptions
Descriptions of TDK-Lambda RSAL-20R5A provided by its distributors.
Power Line EMC Filters, 1-phase(250V), Rated Current:0.5A, Pulse attenuation, Fast-on type terminals
Filter; 250VAC 0.5A; Faston terminations
Single-Phase Filter Base mount EMC Filters ROHS
Power Line Filters Filter 250VAC 0.5A
Single Phase EMI Filter, 250V, 60HzHz
LINE FILTER 250VDC/VAC 0.5A CHAS
LINE FILTER 250VAC/VDC 0.5A CHAS
Power Line Filter, 1-Ph, 0.5A/250Vac/Vdc; Filter Applications:General Purpose; Voltage Rating:250V; Current Rating:500Ma; No. Of Phases:Single Phase; No. Of Stages:1 Stage; Filter Input Terminals:Quick Connect Rohs Compliant: Yes |Tdk-Lambda RSAL-20R5A